Günümüzde çamaşır makinelerinin kullanımı oldukça yaygın, buna rağmen hangi kıyafetlerimizi hangi ayarda yıkamamız gerektiği, hangi eşyaların çamaşır makinesinde yıkandığını pek bilmiyoruz. Şifon elbise, boks eldiveni makinede yıkanır mı? El dokuma kilim, fon perde, eşarp makinede yıkanır mı? Saten gecelik, fermuarlı yatak pedi makinede yıkanır mı? Tüm bu makinede yıkanıp yıkanamayacak eşyalara ait bilinmeyen soruları sizler için bu haberimizde topladık, her birinin yanıtını detaylı bir şekilde sizlere sunduk.
Şifon kumaş oldukça hassas bir yapıya sahiptir. İpeksi ve yumuşak bir yapısı bulunmaktadır. Tek katlı bir şekilde dokunmuş olan şifon kumaşların içerikleri normal şifon kumaşlara göre farklılık gösterebilmektedir. Şifon kumaş ipekten dokunabilir. İpeğin yanı sıra şifon kumaş dokumak için polyester ve sentetik de kullanılabilmektedir. Hatta polyester kullanılarak üretilmiş olan saten kumaşların kullanımı daha kolaydır. İpekten şifon kumaş üretmen daha pahalı yöntemlerden bir tanesidir.

Şifon kumaş pek çok alanda kullanılabilmektedir. Polyester ve ipek kullanılarak üretilmiş olan şifon kumaşlar oldukça hafif ve ince bir yapıya sahiptirler. Şifon kumaşlar çoğunlukla esneyen kumaşlar değillerdir. Esnetilmeye çalışılması durumunda şifon kumaş zarar görebilmektedir. Şifon kumaşlar yıkanırken çok dikkatli olunmalıdır. Şifon hassas bir kumaştır ve kuru temizleme ile temizlenmesi önerilmektedir. Ilık su ile elde de yıkanabilmektedir. Makinede yıkanmaması önerilir.

Boks Eldiveni Makinede Yıkanır Mı?

Bok eldivenini çamaşır makinesinde yıkamak önerilmeyen bir durumdur. Eldivene zarar verebilme ihtimali oldukça yüksektir. Boks eldiveninin tahrişe uğramasını önlemek adına yapılması gereken şey nemli bir bez yardımı ile ovalanarak temizlenmesidir. Daha sağlıklı bir şekilde boks eldivenin de temizliği yapılmış olacaktır.

El Dokuma Kilim Makinede Yıkanır Mı?

Kilimler çoğunlukla makinede yıkanmaktadırlar. Küçük örgüsü olan kilimlerin makinede yıkanmasında bir sakınca yoktur. Dokuma kilimler de rahatlıkla yıkanabilmektedir.

Eşarp Makinede Yıkanır Mı?

Eşarplar çoğunlukla ince kumaştan yapılmaktadır. Kalitelerinden bağımsızdır. Bu sebep ile birlikte elde yıkanmaları önerilmektedir. Makinede yıkanacak ise hassas program seçilerek eşarplar orada yıkanmalıdır.

Fon Perde Makinede Yıkanır Mı?

Fon perde pek fazla kirlenen bir ürün değildir. Yılda bir kez temizlenmesi sorun yaratmayacaktır. Fon perde makinede yıkanabilmektedir. Yerinden söküp makineye atmak yeterli olacaktır.

Fermuarlı Yatak Pedi Makinede Yıkanır Mı?

Fermuarlı yatak pedleri kullanım açısından oldukça rahattır. Çamaşır makinelerinin hassas programlarında yatak pedlerini yıkamak mümkündür. Başarılı sonuçlar alınacaktır.

Saten Gecelik Makinede Yıkanır Mı?

Saten pek çok kumaştan dokunabilmektedir. Pamuk, ipek, polyester, yün, suni ipek ve benzeri pek çok elyaftan dokunabilmekte olan bir üründür. Saten, kalite bir kumaştır. Pürüzsüz ve parlak bir yapısı vardır. Parlak görüntüsü, satene özel dokuma iplikleri sayesinde yakalanmaktadır. Saten geceliklerin makinede yıkanıp yıkanamayacağı merak edilmektedir. Saten kumaşlar kuru temizleme yapılabilir. Bununla birlikte çamaşır makinesinin hassas programlarında da yıkanabilmektedir.