Sahip olduğu özel dokusu sayesinde birçok alanda kullanılan ve şık görünümü ile sıklıkla tercih edilen süet kumaşlı ayakkabılar hakkında merak edilenlere yanıt bulacağız. Süet ayakkabı soyulması nasıl geçer, sıcak tutar mı, takım elbise ile giyilir mi? Süet ayakkabı kuru temizlemeye verilir mi, yağmurda giyilir mi, bol gelirse ne yapılır? Sizin için cevapladık.
Süet ayakkabılar hem mevsim tercih ettiğimiz ve sıklıkla kullandığımız ürünlerdir. Kullanıma bağlı olarak ayakkabının kumaşında deformeler ve tahribatlar oluşabilir. Ayakkabının yüzeyinde oluşmuş leke ve deforme görüntü eğer çok büyük değilse piyasada satışı yapılan özel süet kumaş spreyi ile giderilebilir. Fakat deforme çok büyük ve derinse mutlaka bir ayakkabıcıdan destek almalısınız.

Süet Ayakkabı Sıcak Tutar Mı?​

Süetler hayvan derisinden üretilen, ancak derinin kendisi olmayan özel bir işlemden geçirilen şık görünümlü ve çok tercih edilen bir kumaş türüdür. Her mevsim yerel ve yabancı birçok ayakkabı mağazalarının vitrinlerin de ve katalogların da sıklıkla süet kumaştan yapılmış ayakkabıları görürüz. Çabuk leke tutan, hassas bir kumaş olması sebebiyle kullanırken çok dikkatli olunması gereken bir malzemedir. Ayrıca ısıyı uzun bir süre hapseder ve ayaklarınızı sıcak tutar.

Takım Elbise Altına Süet Ayakkabı Giyilir Mi?​

Birçok hayvanın derisinden elde edilebilen, hafif tüylü ve kadifemsi bir yapıya sahip olan özellikle son bahar aylarında botlarda sıklıkla gördüğümüz bir tür kumaştır. Eskiden kıyafetlerde tek tip ve sınırlı ürün kullanımı söz konusu iken, son yıllarda modada atılan adımlar ve üretilen ürünlerle çok şık parçalar ortaya çıkmaktadır. Klasik bir takım elbisenin altına genellikle rugan kumaşlı ayakkabılar tercih edilirken son dönemde spor ayakkabılar, süet ayakkabılar hatta terlik bile tercih edilebiliyor.

Süet Ayakkabı Kuru Temizlemeye Verilir Mi?​

Süet kumaş oldukça hassas ve özel bir üründür. Bundan kaynaklı olarak kesinlikle ağır kimyasallar değdirilmemeli ve çamaşır makinelerinde yıkanmamalıdır. Özel kumaşının yıpranmasına ve kullanım süresinin kısalmasına neden olabilecek yanlış bir harekettir. Mümkün olduğunca doğal içerikli ürünlerle elde yıkayarak temizliğinin yapılması gerekmektedir. Ancak ayakkabınızı çok sık olmamak şartı ile kuru temizlemeye verebilirsiniz. Süet kumaş kuru temizleme için uygun bir kumaştır.

Süet Ayakkabı Yağmurda Giyilir Mi?​

Süet ve deri kumaş genellikle birbirlerine karıştırılmaktadır. Ancak süet deri kumaştan imal edilse de deri değildir. Deri kumaşın su geçirgenliği yoktur. Bundan kaynaklı olarak yağmurlu havalarda giyilmesinde de bir sakınca bulunmaz. Ancak süet kumaş su geçirgenliği olan bir kumaştır ve yağmurlu havalarda giyilmemesi önerilmektedir. Su süetin kumaş yapısını bozabilir ve tahrip edebilir. Yağmurlu ve karlı havalar için kullanılması önerilmemektedir.

Süet Ayakkabı Bol Gelirse Ne Yapılır?​

Ayakkabılarımızın ayağımıza tam oturması günlük hayattaki yoğunluğumuz da başımıza gelebilecek en güzel şey olabilir. Ayak rahatlığımız doğru bir ayakkabı seçimiyle başlar. Ancak bol veya dar gelen ayakkabılar ise tam aksi şekilde kabusumuz olabilir. Eğer ayakkabınız bol geliyorsa içerisine 1 numara küçültebileceğiniz kadar bir ayakkabı tabanlığı koyabilirsiniz. Ayrıca süet ayakkabılar suyu hiç sevmezler. Süet ayakkabınızı su ile ıslatıp oda sıcaklığında kendi kendisine kurumasını beklerseniz, süet kumaş çekecektir. Tekrar giydiğinizde ayağınıza daha iyi oturduğunu fark edeceksiniz.