Sultan papağanı gibi kuş türleri kedi ve köpekten sonra en çok evcil hayvan olarak beslenen hayvanlardır. Kakadugiller familyasından gelen sultan papağanının sarı, beyaz ve gri renkli tüyleri vardır. Darı, çekirdek, havuç, armut ve kiraz sapı gibi yiyeceklerle beslenirler. Erkek sultan papağanları konuşmaya, taklit yapmaya yatkınlardır.

Evlerinde sultan papağanı besleyen kişiler kuşlarına ne gibi besinler vereceklerini oldukça merak ederler. Sultan papağanları için zararlı ve yararlı besinler bulunmaktadır. Dal darı dışında ek besin, vitamin almaları çok önemlidir. Özellikle A vitamini bu kuşlar için çok önemlidir. Sultan papağanınıza verebileceğiniz meyve ve sebzeler üzüm, çilek, mango, ananas, kavun, elma, portakal, kayısı, şeftali, üzüm, nektarin, muz, havuç, brokoli, kabak, marul, lahana, hindiba, kereviz, ıspanak olarak sıralanabilir.Ancak unutmamanız gereken iki nokta vereceğiniz meyve veya sebzeleri güzelce yıkayıp pisliklerinden arındırmak ve çekirdeği olan meyvelerin çekirdeğini çıkarmayı unutmamaktır.Aksi taktirde bu yiyecekler kuşunuz için ölümcül olabilir.

Sultan Papağanı Antep Fıstığı Yer Mi?

İnsanlar papağanlarına kuş yemi dışında ek besin olarak ne verilebileceğini merak etmektedirler. Merak konusu olan bir kuruyemiş ise antep fıstığıdır. Sultan papağanları antep fıstığı yiyebilir ancak fıstığın içerindeki yağ oranından dolayı ölçülü olarak yedirilmelidir.

Sultan Papağanı Ceviz Yer Mi?

Papağanlarını yem, darı dışında ek besinlerle beslemek isteyen insanlar, hangi besinleri kullanmaları gerektiğini merak etmektedirler. Sahipleri, cevizi kuşlarına verip vermemek konusunda tereddüte düşerler. Ceviz, sultan papağanları için yararlı bir besindir ancak cevizin içindeki yağ oranından dolayı ölçülü olarak verilmesi gereken kuruyemişlerden birisidir.

Sultan Papağanı Elma Yer Mi?

Evcil sultan papağanlarına ek besin vermek isteyen sahipleri için hangi yiyecekleri vermeleri gerektiği merak konusu olmuştur. Meyve olarak papağanlara verilebilecek en yararlı besinlerden birisi elmadır. Ancak elmayı papağanlara vermeden önce çekirdeklerini çıkarmanız gerekmektedir. Çünkü elma çekirdeklerinin içinde siyanür bulunur ve bu papağanları zehirler.

Sultan Papağanı Hangi Meyveleri Yer?

Sultan papağanlarına verdikleri yemler dışında ek, besleyici ve yararlı besinler sunmak isteyen sahipleri bu besinlerin ne olduğunu merak etmektedirler. İnsanlarda olduğu gibi sultan papağanları için de meyveler oldukça faydalı besinlerdir. Papağanınıza gönül rahatlığıyla verebileceğiniz meyveler kavun, kayısı, şeftali, üzüm, nektarin, muz, portakal, elma ve üzümdür. Ancak bu meyveleri papağanınıza vermeden önce iyice yıkadığınızdan ve çekirdeklerini çıkardığınızdan emin olmalısınız. Yoksa bu meyveler onlar için yararlı değil zararlı olur.

Sultan Papağanı Ispanak Yer Mi?

Sahipleri, kuşlarına hangi ek besinleri verebileceklerini merak edip araştırmaktadırlar. Sultan papağanları, meyve, kuruyemiş, yem dışında sebzeyle de beslenebilmektedir. Ispanak da sultan papağanına verilebilecek besinlerden birisidir. Ancak bu yararlı sebzeyi papağanınıza vermeden önce güzel bir şekilde yıkayıp, pisliklerinden arındırdığınıza dikkat etmelisiniz. Yoksa kuşunuzu hasta edebilirsiniz.

Sultan Papağanı Leblebi Yer Mi?

Sultan papağanı sahipleri, kuşlarına yararlı besinler vermek istemekte ve bu besinlerin ne olduğunu merak etmektedirler. Leblebi de bu merak edilen besinlerden birisidir. Sultan papağanınıza leblebi vermenizde bir sakınca yoktur ancak verdiğiniz leblebi kesinlikle pişmiş ve tuzsuz olmalıdır. Aksi takdirde leblebi onlar için zararlı bir hale gelir.

Sultan Papağanı Muz Yer Mi?

Evinde sultan papağanı besleyen kişiler, kuşlarına en iyi şekilde bakmak ve onları en iyi şekilde beslemek isterler. Bu sebeple yem, darı dışında ek besin arayışında bulunurlar. Muz, sultan papağanları için oldukça yararlı bir besin kaynağıdır. İçerisindeki B1, B2, C, E, A vitaminleri, kalsiyum, fosfor, demir, potasyum ile papağanlarınızın daha kaliteli ve sağlıklı bir hayat sürdürmesine yardımcı olur.

Sultan Papağanı Portakal Yer Mi?

Evcil hayvan olarak sultan papağanı bakmayı tercih eden insanlar, papağana hangi besinleri vermeleri gerektiğini merak etmektedirler. Portakal, sultan papağanlarına verilebilecek yararlı meyveler arasında yer almaktadır. İçerisindeki C vitamini, kalsiyum ve potasyum ile papağanlarınızın sağlığına iyi gelir ve onları dinç tutar.

Sultan Papağanı Zararlı Yiyecekler Nelerdir?

Sultan papağanı sahipleri, kuşlarına ek besin vermek istemektedirler ancak zararlı bir yiyecek vermemek için hangi yiyeceklerin onlar için zararlı olduğunu merak etmektedirler. Sultan papağanları için zararlı yiyecekler avokado, çikolata, alkol, mantar, bal, tuz, patates kızartması, meyve çekirdekleri, kafein, soğan, sarımsak, şekerli besinler, cips ve pişmemiş fasulyedir. Sultan papağanınıza bu yiyecekleri verirseniz ne yazık ki yol ölüme kadar gidebilir.