Dünya genelinde kedilerden ve köpeklerden sonra en çok evcil hayvan olarak tercih edilen tür kuşlardır. Bu kuşlardan biri olan sultan papağanı, kakadugiller familyasındandır. Tüyleri genel olarak sarı, beyaz ve gri renklere sahiptir. Doğada yaşam süreleri 10 ila 14 yıl arasında değişmektedir. Darı, havuç, çekirdek, armut ve kiraz sapı ile beslenmektedirler. Eğitildiklerinde erkek sultan papağanlarının konuşma, taklit yetenekleri bulunmaktadır.

Evcil hayvan olarak sultan papağanı tercih eden insanların aklına en çok takılan sorulardan birisi onu nasıl temizleyeceğidir. Çoğu kişi sultan papağanlarına banyo yaptırıp yaptırmamak konusunda tereddüt etmektedir. Sultan papağanlarının derileri, diğer türlere göre daha kurudur ve nem sıkıntısı yaşamaktadır. Bu sebeple banyoya ihtiyaç duyarlar. Genellikle suyu çok seven sultan papağanınızı gönül rahatlığıyla yıkayabilirsiniz. Bu evcil hayvanınızın yaşam kalitesini arttıracaktır.

Sultan Papağanı Banyo Sonrası Titreme Neden Olur?

İnsanlar, sultan papağınını yıkadıktan sonra neden titrediğini merak edip onlar için endişe duymaktadırlar. Papağanınıza banyo yaptırırken dikkat etmeniz gereken konular onu strese sokmamak ve ılık suyla yıkamaktır. Papağanınız banyo sırasında strese girerse ve banyo yaptırdığınız su soğuk olursa, yıkama işlemi bittiğinde titremesi muhtemel olacaktır. Banyodan sonra kesinlikle kuşunuzu sıcak, rüzgar almayan bir yerde tutmanız gerekmektedir. Bütün bunlara dikkat ettiğiniz halde papağanınız hala titremeye devam ediyorsa onu veterinere götürmeniz gerekmektedir.

Sultan Papağanı Banyo Sonrası Kurutma Nasıl Yapılır?

Evcil papağanlarına banyo yaptıran insanlar yıkama bittikten sonra onu ıslak bırakmak konusunda tereddüt etmektedir ve kurutma yolları aramaktadır. Sultan papağanını kurutmanın en iyi yolu fazla suyunu bir havlu/bez ile aldıktan sonra sıcak, rüzgar almayan bir odada uçması için serbest bırakmaktır. Onlar uçarak, silkinerek kendini kurutabilmektedirler. Bazı insanlar saç kurutma makinesiyle kuşlarını kurutmaya çalışmaktadırlar. Bu onları strese sokan çok yanlış bir davranıştır.

Sultan Papağanı Banyo Nasıl Yaptırılır?

İnsanlar evcil hayvan olarak besledikleri papağanlarına banyo yaptırmanın yollarını aramaktadırlar. Onlara banyo yaptırmak aslında korkulduğu kadar zor bir iş değildir. Onun girip yıkanabileceği boyutta bir kaba su koyup, kabı kafesine veya olduğu bölgeye yerleştirmeniz gerekmektedir. Kaba koyduğunuz suyun miktarı ne az ne çok olmalıdır. En dikkat etmeniz gereken şey ise suyun ılıklığıdır. Sıcak veya soğuk su kuşunuza zarar verebilir. Kuşunuzu elinize alıp suyun altında yıkamaya çalışmak kesinlikle yanlış bir yöntemdir. Eğer kuşunuz kabın içine girmeyi reddediyorsa bir spreyin içine ılık su doldurarak onu strese sokmadan üstüne sıkabilirsiniz.

Sultan Papağanı Banyo Suyu Nasıl Hazırlanır?

İnsanlar kuşlarını yıkarken yanlış bir şey yapmamak için banyo suyunun nasıl hazırlandığını merak edip araştırırlar. Papağanınızın rahat bir şekilde hareket edeceği kaba ne çok derin ne de çok sığ olacak şekilde ılık bir su koyarak banyo suyunu hazırlayabilirsiniz.

Sultan Papağanı Banyoya Nasıl Alıştırılır?

Bazı insanlar sultan papağanlarını banyoya alıştırmak konusunda sıkıntı yaşamakta ve buna çözüm yolu aramaktadırlar. Papağanınızı banyoya alıştırmak için yapacağınız ilk şey banyo yapacağı kabı kafesinin yanına koyarak ona alışmasını sağlamaktır. Daha sonra bu kabın içine yemek, oyuncak koyarak onun kaba girmesini sağlamalısınız. Kaba girip çıkmaya başlayınca içine az miktarda su doldurun ama kuş yemi ve suyu içinden çıkartmayın. Kabın içinde su varken kaba girdiğinde onu tebrik edin ve bıcı bıcı ikilemesini söyleyin. Bu bıcı bıcı ikilemesini duyduğunda aklına banyo gelmesi içindir. Daha sonra suyun miktarını biraz daha çoğaltın ve elinizle kuşunuzun üstüne su atın. Bir süre sonra kuşunuz suya ve banyo yapmaya alışıp kolayca kendi isteğiyle banyo yapacaktır.