Yaşamı, padişahlık süreci, ülkeden kaçışı ve hatta ölümü dahi olay olan Sultan Vahdettin bugün hala hakkında araştırmalar yapılan bir padişahtır. Tarihte yer alan son padişah olarak adlandırılan Sultan Vahdettin tartışmalı bir isim olmuştur. Ölümü dahi tartışma olan Sultan Vahdettin’in mezarının nerede olduğu merak ediliyor.

Tarih kaynaklarının son Osmanlı Padişahı Sultan Vahdettin hala en tartışmalı isimlerden biridir. Padişahlık sürecinde aldığı ve uyguladığı kararlar ile adından söz ettiren Sultan Vahdettin Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından alınan karar sonucunda saltanatın kaldırılması ile ülkeyi terk ederek kaçmıştı. İngiliz Hükümeti tarafından kabul edilmeyen Vahdettin bir süre Malta’da bulunmuştu.
Hayatının bir dönemini Malta ve İtalya’da geçiren Sultan Vahdettin’in ölümü dahi bir tür tartışma konusu yaratmıştır. Bugün hala en çok anılan padişahlardan biri olan Sultan Vahdettin ile ilgili tarihte yazılı olan ve olmayan pek çok bilgi bulunuyor. Bu bilgilerin kimisi somut belgeler ile ispatlanırken, kimisi birer söylenti olmaktan öteye geçemiyor. Sultan Vahdettin’in mezarının nerede olduğu kendisi ile alakalı hala araştırılan konular arasında bulunuyor.
Sultan Vahdettin 16 Mayıs 1926 tarihinde San Remo’da vefat etti. Vefatı üzerine cenazesi o dönem Türkiye hükümeti tarafından kabul edilmedi. Bu sebeple Sultan Vahdettin’in cenazesi Şam’a getirilerek Sultan Selim Camii kabristanına defnedildi. Sonuç olarak Sultan Vahdettin’in mezarının Şam’da bulunduğunu söyleyebiliyoruz.

Sultan Vahdettin Mezarı Neden Şam’da?

Osmanlı’nın son padişahı olarak andığımız Sultan Vahdettin dönem içerisinde gerçekleşen olaylar sonucunda ve özellikle saltanatın kaldırılması ile birlikte ülkeyi terk ederek kaçmıştı. Ülkeden gidişi ile birlikte bir daha dönmeyen Sultan Vahdettin kalan hayatının büyük bir bölümünü İtalya’nın San Remo şehrinde geçirmişti.
16 Mayıs 1926 tarihinde burada vefat eden Sultan Vahdettin’in mezarı bugün Şam’ın Sultan Selim Camii kabristanında bulunuyor. Bunu bilen tarih meraklıları Sultan Vahdettin’in mezarının neden Şam’da bulunduğunu sorguluyorlar. Sultan Vahdettin’in mezarının Şam’a defnedilme sebebinin vefatının ardından cenazesinin Türkiye hükümeti tarafından kabul edilmemiş olması olduğu gösteriliyor.

Sultan Vahdettin Nasıl Öldü?

Sultan Vahdettin ölümü her dönem bir merak konusu olmuştur. Sultan Vahdettin’in nasıl öldüğü tarih kaynakları tarafından araştırılır olmuştur. Sultan Vahdettin’in uzun bir süredir yaşamakta olduğu İtalya’nın San Remo şehrinde 16 Mayıs 1926 tarihi itibari ile eceli ile henüz kaynaklarda yer almayan bir neden ile öldüğü tespit edilmiştir.

Sultan Vahdettin Ne Zaman Öldü?

Sultan Vahdettin ölümü dahi tarih kaynaklarında tartışma konusu olmuş bir isim. Osmanlı İmparatorluğunun son padişahı olan Sultan Vahdettin’in ne zaman öldüğü bugün hala tarih kitapları ve kaynakları aracılığı ile araştırılıyor. Sultan Vahdettin 16 Mayıs 1926 tarihinde İtalya’nın San Remo şehrinde ölmüştür. Sultan Vahdettin’in mezarı ise Şam’ın Sultan Selim Camii kabristanındadır.

Sultan Vahdettin Ne Zaman Tahttan İndirildi?

Sultan Vahdettin TBMM tarafından alınan saltanatın kaldırılması kararı ile tahttan indirilmişti. Tahttan inmesinin ardından ailesi ile birlikte Malta’ya giden Sultan Vahdettin’in ne zaman tahttan indirildiği sorgulanıyor. Sultan Vahdettin 1 Kasım 1922 tarihi ile tahttan indirilmiştir.

Sultan Vahdettin Ne Zaman Ülkeyi Terk Etti?

Sultan Vahdettin padişahlık sürecinde ülkede bulunsa da, TBMM tarafından alınan karar sonucu saltanatın kaldırılması ile tahttan indirilmişti. Tahttan indirilmesinin ardından ülkeyi terk ederek kaçan Sultan Vahdettin hakkında hala merak edilen birçok bilgi bulunuyor. Sultan Vahdettin’in ne zaman ülkeyi terk ettiği de bu bilgiler arasında yer alıyor. Sultan Vahdettin 17 Kasım 1922 tarihinde ülkeyi terk etmiştir.