Turhan Sultan hakkında oldukça merak edilen pek çok farklı konu vardır. Turhan Sultan hakkında en çok merak edilen; kim olduğu, nasıl öldüğü, hangi padişahın eşi olduğu gibi farklı soruların yanıtlarına yazımızda yer verdik.

Osmanlı İmparatorluğundan bahsederken ismi sıkça geçen kadınlardan birisi de Turhan Sultan’dır. Turhan Sultan’ın kim olduğundan bahsetmemiz gerekir ise; Osmanlı İmparatorluğu’nda 5 yıl kadar bir süre saltanat naibesi olmuş valide sultanlardan ikincisidir. Osmanlı tarihinde yönetimde en uzun süre bulunan kadındır ve kendisinden sonra hiçbir kadın yönetime geçememiştir. Ayrıca Turhan Sultan 4. Mehmet’in annesidir.

Turhan Sultan Nasıl Öldü?

Turhan Sultan ölümünden bir süre önce yalnızlık yaşamıştır ve sıkıntılı dönemler geçirmiş. Osmanlı Viyana savaşını kaybetmiş ve bunun haberi daha saraya gelemden hemen önce Turhan Sultan vefat etmiştir.

Turhan Sultan Doğum Tarihi Nedir?

Osmanlı tarihinin en önemli kadınlarından birisi olan Turhan Sultan hakkında en çok merak edilen konulardan birisi de doğum tarihinin ne olduğudur. Bu soruya cevap olarak şunu belirtmemiz gerekir ise Turhan Sultan 1627 yılında doğmuştur. Ancak gün ve ay olarak doğum tarihi bilinmemektedir.

Turhan Sultan Ölüm Tarihi Nedir?

Turhan Sultan 5 yıl Osmanlı Devleti’ne hükmetmiş kadınlardan biri olarak çok önemli bir tarihi kişiliktir. Turhan Sultan öldükten sonra bile sıkça kendinden bahsettirmiş ve büyük etkiler bırakmıştır. Ölümü ise 4 Ağustos 1683 yılında gerçekleşmiştir.

Turhan Sultan Saraya Nasıl Geldi?

Turhan Sultan Osmanlı’nın sıkıntılı bir döneminde hanedanın soyunu devam ettirmek için hareme bolca cariye alınan bir dönemde cariye olarak getirilmiştir. Ayrıca kendisi dönemin padişahının il cariyesi olmuştur.

Turhan Sultan Hangi Padişahın Eşi?

Turhan Sultan Osmanlı padişahlarından 1. İbrahim’in ilk cariyesi ve adını sıkça duyduğumuz en önemli karısıdır.

Turhan Sultan Gerçek Adı Nedir?

Turhan Sultan’ın Ukrayna taraflarından saraya getirilen bir cariye olduğu ve isminin de Kösem Sultan tarafından verildiği söylenmektedir. Ancak bu konu hakkında tarihçilerin kesin olarak bir bilgisi bulunmamaktadır. Turhan Sultan’ın net olarak tam bilinen ismi ise Hatice Turhan Sultan’dır

Turhan Sultan Kösem’i Neden Öldürdü?

Turhan Sultan haremde önemli konumlara gelince Kösem Sultan ile ters düşmeye ve kavgalara başlamıştır. Kösem Sultan bu rekabeti kökten bitirmek adına Turhan Sultan’ı öldürme planı yapmıştır. Ancak bu plan gerçekleşmeden önce Turhan Sultan’ın kulağına gelmiştir. Turhan Sultan erken davranıp yeniçeri ağaları ile iş birliği yapmış ve Kösem Sultan’ı öldürtmüştür.

Turhan Sultan Kösem Sultan'ın Neyi Oluyor?

Osmanlı tarihinde en çok konuşulan olaylardan birisi olan Kösem Sultan ve Turhan Sultan kavgası ve sonucunun ölümle bitmesidir. Durum böyle olunca bu ikilini birbirlerinin neyi olduğu çokça araştırılmaktadır. Bu sorunun cevabı aslında biraz trajikomiktir Turhan Sultan Kösem Sultan’ın oğlunun karısı yani gelinidir.

Turhan Sultan Kaç Yaşında Öldü?

Hatice Turhan Sultan 1627 yılında doğmuş ve 1683 yılında ölmüştür. Kısacası Hatice Turhan Sultan öldüğünde tam olarak 56 yaşında olduğu bilinmektedir.