Günlük hayatımızda ütüyü sıklıkla kullanıyoruz. Dalgınlık halinde ise kıyafetlerin üstünde unutabiliyoruz. Peki ütü izi geçer mi, nasıl engellenir, yanığı kumaştan nasıl çıkar? Polyester kumaştan, siyah kumaştan, koltuktan, kadife koltuktan ütü izi nasıl çıkar? Detaylar için yazımızda buluşalım.
Güzel ütülenmiş elbiseler, pantolonlar ve gömlekler günlük hayatımızda, şıklığımızı tamamlayan bir göstergedir. Belli bir sıcaklık aralığı olması gereken ütüler, çoğu zaman dikkatsizlik sebebiyle kıyafetlerimizde yanık oluşturabilir. Bunun çözümü ise doğal yöntemlerde bulunuyor.
Yanan kıyafetinizi hemen oksijenli suya bastırabilirsiniz. Bu şekilde yaklaşık 30 dakika kadar bekleyen ütü izi kendiliğinden kaybolacaktır.
Ayrıca yanığın üzerine patates dilimlemek, sirkeli suya bastırmak ya da sirkeli su sıkmak, tuzlu limonlu su karışımına kıyafeti basmak gibi doğal yöntemleri de kullanabilirsiniz.

Polyester Kumaştan Ütü İzi Nasıl Geçer?​

Yapay kumaşlar ütünün ısısından etkilenmeye daha elverişlidir. Akrilik polyester gibi kumaşlardan meydana gelen elbiselerin, ütü izinden kurtulabilmesi için hidrojen peroksitli su ile ısıtılmış bez yeterli olacaktır. Ütünün yanığının üzerine bezle baskı uygulayarak izden kurtulabilirsiniz.

Siyah Kumaştan Ütü İzi Nasıl Çıkar?​

Giysilerimizde ne çok kullandığımız renklerden biri de siyah renktir. Siyah renkli kıyafetler doğru kullanılmadıkça zamanla canlı rengini kaybedip solacaktır. Siyah renginizde ütü yanığı olmuşsa hemen oksijenli ya da sirkeli suya basabilirsiniz.

Ütü İzi Nasıl Engellenir?​

Özellikle hassas kumaşlı kıyafetlerde görülmektedir. Yıkama ve ütüleme talimatlarına uyulmayan ve yüksek ısıya maruz kalan kıyafetlerde ütü izi oluşabilir. Bunun için etiketlere dikkat etmeliyiz. Ütü yapmadan önce ütünün metalini kontrol edebilirsiniz.
Eğer kumaşınızda ütü izi olmuşsa, direkt olarak soğuk suya, sirkeli suya daldırabilirsiniz. Hatta üzerine patates keserek içindeki nişastanın ütünün iz yaptığı yere sürebilirsiniz. Biraz ovalarsanız kendiliğinden kaybolduğunu göreceksiniz.

Ütü Yanığı Kumaştan Nasıl Çıkar?​

Her kumaşın farklı şekilde yıkama ve temizleme talimatı bulmaktadır. Bir kıyafetini yıkarken bilhassa buna önem vermek gerekiyor. Kumaşlarda oluşan ütü yanıkları ise genel olarak doğal yöntemlerle çözülüyor.
Bir kovaya sirkeli bir su yapın. Temiz, tercihen beyaz bir bezle yanığın üzerine baskı uygulayarak güzelce silin. Daha sonrasında elinizde ya da makinada kıyafetinizi yıkayın ütü yanığının kaybolduğunu göreceksiniz.

Koltuktan Ütü İzi Nasıl Geçer?​

Bu zor sanılan aslında oldukça basit bir yöntemdir. Tabi koltuğunuz deri veya suni deri gibi malzemelerden yapılmış ve ütüye bağlı olarak tamamen yanmışsa bunun için yapılacak şey aynı kumaştan kaplatmak olacaktır. Bu tipteki kumaşlara kesinle ısı değmemelidir.
Klasik kumaşlı bir koltukta ütü izi varsa, oksijenli su, sirkeli su ya da limonlu sudan destek alabilirsiniz. İzin olduğu bölgeye bu karışımlardan birini, temiz bir bezle uygularsanız iz kaybolacaktır.

Kadife Koltuktan Ütü İzi Nasıl Çıkar?​

Kadife koltuğunuzda ütü izi oluşmuşsa panik yapmayın. Bunun doğal bir çözümü var. Yarım bardak suya aynı miktarda oksijenli su ekleyin, karıştırın. Yanık lekesinin üzerini temiz bir bez ile silin. ütü izi kaybolacaktır.