I. Selim olarak tanıdığımız Yavuz Sultan Selim, tarihin bilinen ve önemli padişahlarından biri olarak adını yazdırmıştır. Padişahlığı kadar ölümü de merak konusu olan Yavuz Sultan Selim hakkında merak edilen birçok bilgi bulunuyor. Yavuz Sultan Selim’in mezarının ve türbesinin nerede olduğu sorgulanıyor.

I. Selim adı ile bilinen Yavuz Sultan Selim; 9. Osmanlı Padişahı ve 88. İslam Halifesidir. Yavuz Sultan Selim aynı zamanda ilk Türk İslam Halifesidir. Yavuz Sultan Selim; Divan Edebiyatında Selimi mahlasını almıştır. Babası II. Bayezid, annesi ise Gülbahar Hatun’dur. Yavuz Sultan Selim Osmanlı tahtını aldığında toprakları 8 yıl gibi kısa bir süre içerisinde 2 buçuk kat büyütmüştür.
Padişahlığı dönemi boyunca Anadolu’da birliği sağlamış ve halifelik Mısır Memlükleri’ne bağlı olan Abbasilerden Osmanlı Hanedanına geçmiştir. Ayrıca Yavuz Sultan Selim döneminde İpek ve Baharat Yolu ele geçirilmiş, bu sayede ticaret yollarının tamamı kontrol altına alınmıştır. Bu sebeple tarihin en önemli padişahlarının arasında adını yazdırmıştır. Yavuz Sultan Selim’in defnedilmiş olduğu Yavuz Sultan Selim Camii türbesinin nerede olduğu sorgulanıyor. Yavuz Sultan Selim türbesi, Fatih Fener’de Yavuz Selim Caddesinde Tabakyunus Sokağının solunda yer alır. Türbe, Yavuz Sultan Selim Cami’sinin yanında yer alır.

Yavuz Sultan Selim Türbesi Nasıl Gidilir?

Yavuz Sultan Selim’in mezarının bulunduğu Yavuz Sultan Selim türbesine nasıl gidileceği, türbeyi ziyaret etmek isteyenler tarafından sorgulanıyor. Yavuz Sultan Selim türbesi, Yavuz Sultan Selim Camii’nin hemen yanında bulunuyor. Bu Camii ve dolayısıyla türbe, Fatih Fener’de Yavuz Selim Caddesi üzerinde Tabakyunus Sokağının solunda yer almaktadır. Yavuz Sultan Selim türbesine gitmek için otobüslerin 28T, 30D, 35D, 46T numaralı otobüslerini kullanabilirsiniz. Ayrıca İstanbul Ataköy – Pendik Marmarayı ve M1A, M1B ve M2 Metroları ile de Yavuz Sultan Selim türbesine gidebilirsiniz.

Yavuz Sultan Selim Mezarı Nerede?

I. Selim olarak tanıdığımız Yavuz Sultan Selim tarihin en önemli padişahlarından biri olarak yazılı kaynaklara adını yazdırmıştır. Yavuz Sultan Selim mezarının nerede olduğu tarih meraklıları tarafından sorgulanır olmuştur. Yavuz Sultan Selim’in mezarı oğlu Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan kendisi adına yaptırılan Yavuz Sultan Selim Camii kabristanına defnedilmiştir.

Yavuz Sultan Selim Nasıl Öldü?

Yaşamı ve padişahlık süreci kadar ölümü de tarihin yazılı kaynakları arasında yer alan Yavuz Sultan Selim’in nasıl öldüğü hala araştırılan konular arasında bulunuyor. Yavuz Sultan Selim’in nasıl öldüğü tarih kitapları kadar internet kaynakları aracılığı ile de araştırılıyor. Yavuz Sultan Selim Batı’ya doğru sefer düzenlemek amacıyla yola çıktığı sırada 22 Eylül 1520 tarihinde şarbon hastalığına bağlı olarak aslan pençesi adı verilen bir çıban sebebi ile henüz 49 yaşında vefat etmişti. Yavuz Sultan Selim’in türbesi adı yaptırılan Yavuz Sultan Selim Camii kabristanında yer almaktadır.

Yavuz Sultan Selim Ne Zaman Öldü?

Şarbon hastalığına bağlı olarak aslan pençesi şeklinde adlandırılan bir tür çıban sebebi ile hayatını kaybeden Yavuz Sultan Selim öldüğünde henüz 49 yaşındaydı. Yavuz Sultan Selim’in hastalığa bağlı beklenmedik ölümü 22 Eylül 1520 tarihinde gerçekleşmişti. Resmi tarihi belgelerden yola çıkarak Yavuz Sultan Selim’in 22 Eylül 1520 tarihinde öldüğünü söyleyebiliyoruz.