Forumda yenilikler devam etmektedir , çalışmalara devam ettiğimiz kısa süre içerisinde güzel bir görünüme sahip olduk daha iyisi için lütfen çalışmaların bitmesini bekleyiniz. Tıkla ve Git
x

Son konular

103 Yaşındaki Bilal Dedenin Atatürk Hatıraları

103 Yaşındaki Bilal Dedenin Atatürk Hatıraları
0
570

iltasyazilim

FD Üye
Etkileşim
16
F-D Coin
53
103 yaşındaki Bilal Büyükbaba'de pek bir akıl var ama, Cumhuriyet tarihini kusursuz anlatıyor! Hem de bir asrın görmüş geçirmişliği ve dobralığıyla Atatürk herifin tekesiydidiye giriyor söze O da ne büyükbaba?diye soruyorum Biz Şebinkarahisar'da adamın hasına böyle derizdiyor

103 yaşında bir adamla buluşmaya sırası gelmişken hiç böyle bir görüntüyle karşılaşacağım aklıma gelmezdi Eve geldik, bir baktım ahırda biri odun yarıyor Oğludur herhaldededim Bilal Büyükbaba'ye bakmıştık Nerede acaba?diye sordum Benimdedi Dede bu yaşta odun kırılır mı?sözleri döküldü ağzımdan Cevabıyla ağzım açık kaldı: Bu da iş mi? Çıra yarıp kendimi oyalıyorum

Bilal Dede, bir asrı devirmiş lakin hâlâ dinç Haydi eski topraklar böyle diyelim, fakat Bilal Dede'de bir us var sormayın gitsin Cumhuriyet tarihini kusursuz anlatıyor Ve natürel oysa bir asrın görmüş geçirmişliği ve dobralığıyla Atatürk herifin tekesiydidiye giriyor söze O da ne dede?diye soruyorum Biz Şebinkarahisar'da adamın hasına böyle derizdiyor Atatürk'ü seviyor lakin bir pek da realist! Atatürk diktatördü! Şu şapka yüzünden binlerce adam asıldı kızım Alimler 'Bu şapkayla namaz kılınmaz' dedi Biz onların cenaze namazına durduk! diye anlatıyor Ya sen ne yaptın?diye soruyorum Doğrucu davut ya! Zorunlu giydik!diyor Cumhuriyet'in birincil yılları birazcık nefret edilen şey yüklü galiba Bilal Büyükbaba, Böylece bir nefret vardı oysa kurtlar koyuna dalmaktan bile korkardı dağlardadiye anlatıyor Sonra birden Atatürk diktatördü amma böyle olması gerekiyordu Bu millete onun gibi biri lazımdı Kafasında ayrıca düşünce hem siyaset vardı Bir daldan yaprak düşmeden o düşeceğini anlardı odiye ekliyor

Atatürk'ü çok seviyor, pek ama defalarca onun gibi şayak pantolon giyiyor Tek yanlış hatırladığı Mustafa Kemal'in boyu Kendi boyu en az 180 var lakin O fazla heybetli adamdı Boyu benden uzundudiyor Dede olur mu, abarttın iyicedeyince, Olmaz mı, o Atatürk, tabii oysa uzundudiye diretiyor Susuyorum, ne desem gereksizce!

Paşa da böyle pontul giyerdi

* Dedeciğim her zaman böyle mi giyiniyorsun?

Eee Mustafa Kemal Paşa da böyle defalarca pontul giyer idi Üzerine de çizme çekerdi Anladın mı?

* Onu gördün mü hiç?

Görmez olur muyum? Yunan cephesinde

* Küçük tefekmiş biraz

Değil canım Boyu uzundu bizden Boyluydu Boylu olmaz mı? Cesur adam idi Siyaseti çok kuvvetli adam idi Kafada us vardı bir de siyaset Ben 6 ay cephane taşıdım Mustafa Kemal Paşa'nın peşi sıra Samsun'da kongreye çıktı Vaat etti, Demiryolu yaptıracağımdedi Alamanya'da ne dek demir çelik varsa Samsun'a doldu Bunu nasıl ettiğine o zaman aklımız ermedi Yunan'ın harbinde de Rus verdi bize cephaneyi Yani kızım, Mustafa Kemal Paşa komutandı Siyaseti çok kaslı adam idi Dal kırılmadan ucundaki yaprağın düşeceğini bilirdi Fazla dikte eden kimse adam idi

* Niye diktatördü peki?

Yazdıran Kimse olmaz mı? Bu adam asılacak dedi mi hemencecik! Vurulacak dedi mi hemencecik!

* Sen şahit oldun mu?

Gözümlen gördüm

* Nerede?

Şu şapka var ya! Ha bu şapka meselesi yüzünden binlerce bilgin asıldı ancak, eşi güya değil Baktılar oysa Mustafa Kemal Paşa hepsini asacak, kıracak Şapkayı koydular başlarına Sen ne diyon?

O Kadar bir adamdı ama korkudan kurt bile kuzuya dalamazdı!

* Dedeciğim, peki sen şapkayı anında giydin mi?

Giymem mi? Insanlar giydi defalarca Bu iş nereden çıktı biliyor musun? Cumhuriyet bildiri olunacağı süre ecnebiler hep ayağa kalktılar Sen 125 milyon nüfusla cumhuriyet kuramazsındediler Mustafa Kemal Paşa'ya Bize uyarsan kurarsın, uymazsan kuramazsın Bizim altı maddemiz var Bu maddeleri kabul edeceksindediler Maddeleri sordu Mustafa Kemal Paşa Burada söylenmez, Lozan'a gelip öğreneceksinizdediler Mustafa Kemal Paşa, İsmet Paşa'ya Git bunların altı maddesi ne öğren Kabul edileceği kabul et, gerisini reddetdedi İsmet Paşa Lozan'a gitti Sizin bize Cumhuriyeti kuramazsınız demenizdeki sebepler ne oluyor?diye sordu, masaya vurdu Masanın tahtası çatladı Biz yanlarında yokuz Lakin o kadar söylediler sonra Birinci maddemiz şu: Karılar açılacak Natürel bizim karılar peçe, çarşaf, börük geziyordu, ikinci madde, fesi atacaksınız başınıza şapka koyacaksınız dediler Üçüncü madde, sizin tarih 1300'den başlıyor, bizim gibi 1900'ü alacaksınız dediler Geldik dördüncü maddeye Sizin yazınız Osmanlı yazısı, bizim yazıdan yazacaksınız dediler Yani Latince Beşinci madde: Sizin tatiliniz cuma günü Bizim gibi pazara alacaksınız dediler Altıncı madde: Sizin yılbaşı martta bizim gibi ocağa alacaksınız dediler İsmet Paşa geldi, anlattı Mustafa Kemal Paşa anında birinci emri verdi vilayetlere Karılar açılacak Burada, polis, jandarma, sokakta gezen karıların börüğünü hep dağıttı Kimisi direndi, polis cop ilen vurdu

* Senin karın da açtı mı börüğünü?

Natürel Cümbür Cemaat açtı

* Yoksa korktun mu karşı çıkmaktan?

Ne karşı çıkacağız? Karılar daima açıldı Sonradan şapka işinde alimler Böyle namaz kılınmazdediler Şapkayı koymadılar başlarına Kavgaya durdular Bu sefer çok bilgin asıldı Köy ağalarının, hocaların tümü asıldı

* Bir tek şapka yüzünden mi?

He, bir şapka yüzünden

* Yazık yok mi?

Yok canım Öyle gerekiyordu bu millete Sonra 'tarih' kabul edildi Pek kabul edildi ki yağdan kıl çekmiş gibi Hiç laf olmadı Yazı, yeni yıl, tatil 4 sene ertelendi Daha Sonra bu üçü de kabul edildi

* Burada da adam asıldı mı şapka takmadı diye

Asılmaz mı? Caminin oraya darağacını çektiler İki genç bilgin asıldı Sonra Cumhuriyet kuruldu İstiklal Mahkemeleri'ni Mustafa Kemal Paşa Ankara'dan Menemen'e kaldırdı Menemen'i işittin mi?

* İşittim

İşte bu İstiklal Mahkemeleri orada 10 sene kurulu kaldı Kabahat edenlerin, suçu olanların hepsi oraya sevk edildi Asılan orada asılırdı Cumhuriyet kurulandan sonra

* Atatürk'ten korkuyor muydunuz?

Korkulmaz mı? Atatürk öyle bir adamdı ki, cumhuriyet kurulduktan sonra Erzurum'a, Trabzon'a, Giresun'a her yere hafiye bıraktı Hafiye ne biliyon mu? Bir yanda adam konuşuyordu Bu hafiyeler senin benim ağzıma bakıyordu 'Cumhuriyetin aleyhine konuşuluyor mu, konuşulmuyor mu?' diye Erzurum'da 6 kişi yakalandı Biri asıldı, üçünü de sürgün ettiler

* Masum yere adam astılar mı peki?

Söyleyenleri astılar Dil konuşuyor Bizim Giresun'da da dört birey çıktı Üçünü affettiler de, bir Çıtlakkaleli Abdullah Artist vardı, onu da Amasya'ya sürgün ettiler

* Sen de Atatürk'ten korktuğun için mi şapka taktın?

Bize birşey dediği yoktu Atatürk'ün Fakat şapkayı anında koyduk başımıza

* İstersen atama başına değil mi?

Öyle! Geldi geçti hep Ahali pek bir korktu ancak Mustafa Kemal Paşa'dan, kurt ile koyun dağda yayıldı

* Anlayamadım

Kurt bile koyuna dalamıyordu dağda Derhal kurt koyuna dalıyor yok mi? O vakit dalamıyordu

Bu mesele imlaya gelmez!

Lafı değişim zamanı 75 sene evli kaldığı Arzu Nine'yi soruyorum, Sevdin mi?diye Cevabı fazla net: Bu mesele imlaya gelmez!Anladım, özel hayatıyla ilgili sorular ambargolu Lafı yeniden değiştiriyorum görünüşe göre gençken yakışıklı adammışsın!Fesuphanallahdercesine bakıyor Yaş oldu 103 Gençliği karıştırma Bilal Dede'den lafı kerpetenle alıyor insan Peki şimdiki kadınlar nasıl?diyorum Konuyu yine Kurtuluş Savaşı'na ***ürüyor: Şimdikilerde hiç iş yok İçerden dışarı çıkmıyorlar Eskiden öyle miydi? Yunan Harbi'ni bize Samsun'un, Havza'nın, Çorum'un, Ankara'nın karısı kazandırdı 25 kara okka cephaneyi sırtlayıp taşıdılar Bizim dört kuru askerimiz vardı Onlar 100 karı, 150 karı kafile kafile mühimmat taşıdılar seferberlikte Şimdi ortalık pek nazikleşti Hele şehirli karılarda hiç meslek değilBöyle öyle bakıyorum, üstüme alındığımı sanıyor olsa gerek Çalışan karıları saymıyorum be kızımdiyor

Şu Anda de bir Mustafa Kemal Paşa gerekli

* Peki pek bir nefret gerekli mıydı millete?

Millet zaten seferberlikte tarumar oldu gitti Sonradan da başını kaldıranların kafasını ezdi geçti Mustafa Kemal Paşa Şapka işinde çok adam asıldı Sonradan hocalar bile şapka ile gezdi daima

* Bu anlattıkların şimdi bile sıcacık konuşulamıyor Bilal Büyükbaba Atatürk diktatördü diyorsun ya O zaman diyebilir miydin böyle?

Böylece diyenlerin her zaman kafası gitti Böyle cumhuriyet kurulmaz, böyle Atatürk olmazdiyen ne değin adam varsa, Erzurum'da, Trabzon'da, Giresun'da hep asıldı Daima sürgün oldu gitti Atatürk tek laf söyletmedi

HABER:MİNE ŞENOCAKLI

13042005 Tarihli Vatan Gazetesinden Alıntıdır