Son konular

AMD işlemcilerde kritik güvenlik açığı! Hemen güncelleyin

AMD işlemcilerde kritik güvenlik açığı! Hemen güncelleyin
0
225

kaptan-8

Yönetici
Katılım
Eki 29, 2023
Mesajlar
1,636
Tepkime
10,025
Puanları
113
Konum
Türkiye
F-D Coin
9,323
AMD, Ryzen işlemcileri etkileyen yeni bir güvenlik açığı için uyarıda bulundu. Anakartlar için BIOS güncellemesi yayınlandı.

amd-ryzen-guvenlik-acigi-bios.jpg


AMD, bazı Ryzen işlemcilerini etkileyen güvenlik açıkları tespit etti. Şirketin paylaşımına göre bu açıklar, bilgisayar korsanlarının sistemlerin kontrolünü ele geçirmesini sağlayabilecek düzeyde. Sorunların, AMD işlemcileriyle anakartlar arasındaki Seri Çevresel Arayüz (SPI) bağlantısından kaynaklandığı belirtildi.

AMD, Ryzen işlemciler için güvenlik açığı uyarısı yayınladı​

AMD, güvenlik açıklarını gidermek için anakart üreticileriyle birlikte çalıştı. Bu kapsamda popüler birçok marka için yeni ürün yazılımı sunmaya başladı. Ancak henüz tüm anakart BIOS’ların düzeltmeleri içerecek şekilde güncellenmediği belirtildi.

amd-ryzen-8000g-1.jpg

Güvenlik açıkları ilk olarak bu yılın başlarında rapor edilmeye başlandı. AMD ise bunları çözmek için AMD Generic Encapsulated Software Architecture (AGESA) güncellemeleri sundu. SPI güvenlik açıklarının tüm Ryzen işlemcilerini etkilemediğini de belirtmek gerekiyor.

Ancak BIOS güncellenmesi almamış birçok eski modelin hala risk altında olduğu belirtildi. Bunların arasında 4000G ve 5000G APU gibi birçok AMD işlemcisi bulunuyor. Anakart tarafında ise 400 ve 500 serisi modeller yer alıyor. Şimdiye kadar BIOS güncellemesi almayan bu modellerin, savunmasız kalmaya devam ettiği aktarıldı.

AMD, kullanıcıların hangi anakartın BIOS güncellemesini aldığını öğrenmek için üreticilerin sayfasını kontrol etmeyi öneriyor. Bu kapsamda güncelleme alan kullanıcıların yeni BIOS paketlerini yüklemeleri tavsiye ediliyor.

intel-core-i9-14900k-amd-ryzen-9-7950x3d-1.jpg

Güvenlik açıklarının ayrıntıları detaylı şekilde açıklanmamış olsa da, kötü niyetli kişilerin güvenliği ihlal edebileceği belirtildi. Bu da Ryzen’li bilgisayarlarda uzaktan kod çalıştırabilecekleri ve bilgisayara sızabilecekleri anlamına geliyor.


 

Similar threads

  • Öneri
Tarihi, Şan ve Şerefi ile Bizim Çanakkale! Eşsiz kahramanlığın ve vatan sevgisinin simgesi olan Çanakkale Zaferi'nin 109. yıl dönümünü gururla kutluyor, tüm Kahramanlarımızı saygı ve rahmetle anıyor, onların izinde yürümeye devam ediyoruz.
Cevaplar
4
Görüntüleme
270

Similar threads

AMD ve Qualcomm Technologies, AMD Ryzen PRO 6000 Serisi işlemciler ve Qualcomm FastConnect 6900’den başlayarak, AMD Ryzen işlemci tabanlı bilgi süreç platformları için Qualcomm FastConnect irtibat sistemini optimize etmek için bir işbirliği duyurdu. FastConnect 6900 sistemiyle, en yeni AMD Ryzen...
Cevaplar
0
Görüntüleme
34
AMD, Ryzen Threadripper işlemcileriyle yüksek performans vadediyor. Müşteriler Threadripper iş istasyonları için yüksek meblağlar ödemeye hazır olsa da bu yongaların üretiminde ciddi sıkıntılar var. Örneğin ABD’deki birçok şirket, 64 adede kadar çekirdeğe sahip AMD Ryzen Threadripper ve...
Cevaplar
0
Görüntüleme
45
AMD, Giriş/Çıkış çipinin (IOD) üzerine dahil edilmiş makine öğrenimi (ML) hızlandırıcısına ait bir patent aldı. Kırmızı ekibin aldığı patent, AMD’nin entegre FPGA veya GPU tabanlı makine öğrenimi hızlandırıcılarıyla birlikte yeni ürünler üretmeyi planladığını gösteriyor. AMD bildiğiniz gibi 3D...
Cevaplar
0
Görüntüleme
49
AMD, dahili şirket testlerine göre bazı umut verici erken performans rakamları gösteren “Process Adaptive autoNUMA” veya kısaca PAN adlı yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Process Adaptive autoNUMA, şu anda kullanılan iş parçacığı başına istatistikler yerine işlem başına bir düzeye dayalı...
Cevaplar
0
Görüntüleme
48
CES 2022 hazırlıklarına devam eden AMD, nihayet Zen 3 mimarisine sahip Threadripper işlemcilerini duyuracak. AMD Ryzen Treadripper 5000 Pro modelinin bazı özellikleri sızdırıldı. Son yıllarda işlemci pazarında oldukça önemli başarılara imza atan AMD, Threadripper serisi ile kullanıcıların...
Cevaplar
0
Görüntüleme
53
858,258Konular
980,735Mesajlar
25,600Kullanıcılar
VzjnSon üye
Üst