Forumda yenilikler devam etmektedir , çalışmalara devam ettiğimiz kısa süre içerisinde güzel bir görünüme sahip olduk daha iyisi için lütfen çalışmaların bitmesini bekleyiniz. Tıkla ve Git
x

Cambaz ile gambaz masalı

Cambaz ile gambaz masalı
0
521

ahmet0135

FD Üye
Etkileşim
79
F-D Coin
0
Cambaz ile gambaz hikayesi
Cambaz ile gambaz oku

Soğuk ve sert gecen kış aylarından sonra, bahar gelince tabiat canlanıp, her taraf yeşile burunmuştu Bin bir ceşit ciceklerle butun dağlar, gelinler gibi suslenmişti Kırlarda kuzular meleşiyor, kuşlar şen şakrak otuşuyordu

Cobanların kimisi koyunlarını, kimisi kecilerini, kimisi de sığırlarını koydeki ağıllarından cıkarıp, suruler halinde, kırlara otlatmaya gidiyorlardı

O cobanlar ki sesinin cıktığınca bağırarak turku soyluyor, kimisi almış eline kavalını, yanık yanık havalar calıyor, sanki bu turku ve havalara eşlik edercesine, koyun, kuzu, keci, oğlak, inek ve buzağı sesleri de bunlara cengilik ediyorlardı

Anlaşılan sabah eğlencesi yapılıyordu Oyle bir eğlence ki, her turden tabii ses ustaları bir araya gelmiş konser veriyorlardı

Ara sıra bu ahenge eşeklerin anırmaları ve at kişnemeleri de karışıyordu Kopeklerin havlamaları da, bu koroya bir başka guzellik katıyordu

Cobanların icinde iki sığır cobanı vardı ki, birisinin adı Cambaz, diğerinin adı da Gambazdı Bunlar ne turku soyler, nede eğlencelere katılırlardı Onların en buyuk ozellikleri acımasız, zalim ve duşuncesiz oluşlarıydı

Cambaz ile Gambaz, her gun diğer coban ve hayvanların sabah neşesine, kibrit suyu dokuyorlardı sanki

Cambaz ile Gambazın ellerinde birer caltı sopası vardı ki, bu sopalar sığırların sırtına kırbac gibi inip inip kalkıyordu Oyle gorunuyordu ki, sığırların sabah eğlencesine katılmalarını cezalandırıyorlardı

Zavallı hayvanların sırtlarında, caltı sopalarının izleri, cok şeritli otoyol gibi iz bırakıyordu

Sığırlar, o kadar kalabalık hayvan topluluğu icerisinde caresiz, kendilerine yapılan bu hareketlere, belki de utanarak ve sıkılarak da olsa katlanmak zorunda kalıyorlardı

Cunku Cambaz ile Gambaz, her gun kendilerine boyle davranıyorlar, etmedik eziyet ve işkence bırakmıyorlardı Hayvancıklar adeta Cin zulmu goruyorlardı

Cambazın bir babası vardı ki adı Şaki idi Tam da adının adamıydı Şakinin on, onbeş dolayında sığırları vardı Bunları Cambaza gutturuyordu Cambaz altı yaşından itibaren sığır cobanlığına başlamıştı Ne okuması, ne de yazması vardı Cambazın babası da, zaten hic okutmayı duşunmemişti

Cambazın arkadaşları okula giderken, Cambaza babası, oğlum okuyup da ne yapacaksın, sanki oğretmen, doktor mu olacaksın? ben nasıl yaşıyorsam sen de oyle yaşa diyordu

Sen olmasan bu sığırlarımızı kim gudecek sonra, demekten başka bir şey soylemiyordu

Bir gun Cambaz babasına şoyle bir soru sordu

Baba, Şaki ne demek?

Şaki, oğlu Cambaza hic duşunmeden, şanına uygun olarak şoyle cevap verdi

Bak oğlum; Şaki demek, yiğitlik, efelik demektir Şakiler korkmazlar, yol kesip adam soyarlar, adam doverler İşte karşında gorduğun baban gibi yani

Cambazın aklına hemen komşuları Fadime ninesinin soyledikleri geldi

Cambazın bahsettiği Fadime nine ise, gun gormuş, herkes tarafından sevilen sayılan, goruş ve duşuncelerine her zaman baş vurulan ilim sahibi, bilgili ve faziletli bir hanım efendiydi Her soylediği, insanların ufkunu acan, kişilere huzur telkin eden cinsten sozlerdi soyledikleri İşte Cambazın sozunu ettiği Fadime ninesi boyle bir hanım efendiydi

Cambaz babasına;

Ama baba gecenlerde Fadime nine, yiğit ve efe insanlar; fakire, yoksula, gucsuze, yardım edenler, duşmanlara karşı korkusuzca savaşanlar demişti bana

Şaki, oğlu Cambaza sert bir şekilde şoyle dedi

Tamam tamam, sen benim dediğime bak Bırak Fadime ninenin soylediklerini dedi

Cambaz kendi adının anlamını soracak oldu, fakat babasından korkusuna, sorusu boğazına duğumlendi Bundan sonra bir daha ses cıkaramadı

Cambazın babası Şaki, acımasız ve gaddar bir adamdı Ondan sadece oğlu Cambaz değil, hayvanlar bile cok korkuyordu

Cunku her ağıla girdiğinde elinde bir sopa, onune gelen sığıra, buzağıya var gucuyle vurur, ağıl icindeki hayvanlar kacacak delik arardı

Cambaza, inekler sağılırken kıpırdayanlara vurması icin, caltıdan hazırladığı budaklı budaklı sopaları veriyordu Cambaz da, sağım sırasında bacağını oynatan, sineklerden dolayı kuyruğunu ve başını sallayan inekleri, babasından aldığı ruhsatla durmadan dovuyor ve kahkahalar atıyordu

Şaki de, oğlunun hayvanlara attığı bu dayakları odullendirmeyi hic unutmuyordu Cambaz başını ve kuyruğunu sallayan ineklere vurdukca, aferin oğlum, işte oyle vuracaksın Hem de gavura vurur gibi diyordu

Şaki, oğlu Cambaza;

Bak sopayı vurunca inekler nasıl uslandı gordun mu? diyerek Cambazın daha şiddetli dayak atmasını teşvik ediyordu

Şaki, evin gecimini ise, ineklerden sağılan sutlerle ve hanımı Safiyenin Komşulara, kilim dokumaya, capaya giderek kazandığı az miktardaki, yevmiyeden aldığı paralarla sağlardı

Safiye gundeliğini alıp geldiğinde, Şaki hemen borcum var diyerek, karısının elinden paraları alır, ya hemen sigaraya verir, yada kahveye giderek iskambil oyununa tutuşurdu Safiyenin akşama kadar kirkit sallayarak yada capa cekerek elleri yara bere icinde kazandığı parayı, o akşam pervasızca bitirir gelirdi

Şaki, cebinde para olmadığında, Safiyeye bağırır, cağırır, ortalığı dağıtırdı Bazen Safiye rahatsızlandığında, dokuma işlerine gidemediğinde, sen elinden paraları alıyorum diye, yalancıktan hastayım diyorsun deyip, sık sık karısını kotu şekilde doverdi

Şaki, ozellikle calışmaktan hic hoşlanmaz, yaz gelince golgeden, kış gelince kahveden dışarı cıkmazdı Kahvede ictiği cay paralarını odeyemez yazdırır, kahveci istediğinde de odememek icin bin bir turlu yalan soyler, ceşitli bahaneler uydurur yada falan gun odeyeceğini soyleyerek, kahveciyi atlatmaya calışır, hatta zaman zaman odememek icin kavgalara tutuşurdu

Dağlara cıktığında helal haram demez, onun bunun tarlasından, bahcesinden izinsiz ve kimse gormeden meyve, sebze, bostan ve tutun sırığı aşırırdı

Eve gelince Safiye korkusundan sesini cıkaramazdı ama, cocukları baba bunları nereden aldın diye sorduklarında, o da uzumunu yiyin bağını sormayın diye cevap verirdi

Şaki cocuklarına oyle bir model oluşturuyordu ki, calışmadan kazanmayı, sevgiden cok nefreti, acıma duygusundan cok zulmetmeyi, uretmekten cok asalaklığı oğretiyordu adeta

Gambazın babasının adı ise Zalimdi Zalimin işi gucu komşularla takışmak ve kavga etmekti Bir gun birinin işine gitse, o gun mutlaka birisiyle kavga eder oyle gelirdi

Hem karısı, hem de kendisi, biraz haylaz ve vurdum duymazdılar İkisi de tembel mi tembeldiler

Evlenirken babalarının verdiği bir damızlık duveyle yıllar sonra beş tane sığır yaptılar Onlar da, gecimlerini sağlayacak cinste olamayan, iki yerli inek ile uc danadan oluşuyordu

İneklerin sadece birisi sağılırdı Onun da sutu ancak kendilerine yetiyordu Satıp eve para getirecek kadar sut olmuyordu

Gambazın onune birkac tane de komşularının ineklerini katarak, gutmeye gonderiyorlardı Onlardan alınan, az miktardaki bir cobanlık gelirleri vardı

Zalim, gundelik işine gitmeyi hic sevmezdi Amaaan elin kahrı mı cekilir der, akşama kadar miskin miskin dolaşır yada yatar dururdu

Cocuklarının ac ve acık kalması onu hic mi hic ilgilendirmiyordu Adeta cocukları sokak cocukları gibiydi Bundan dolayı koy halkı Zalime, adının adamı derlerdi hep

Zalimn karısı baygın Eminenin de Zalimden pek farkı yoktu Akşamlara kadar fırın onlerinde aylak aylak oturur, fırından ekmek cıkaranlar bir parca ekmek verir diye akşamlara kadar ağız acardı

Zalim ile baygın Eminenin uc cocuğu vardı En buyuğu Gambazdı Gambaz on dort yaşına girmesine rağmen ilgisizlikten ne okula gitmişti, ne de doğru durust ana baba terbiyesi gormuştu

Zalim, cocukları olan Gambaz ve kardeşlerinin, baba biz acıktık dediklerinde, elindeki pıynar sopasını cocukların sırtlarında şaklatırdı

Karısı baygın Emine, her ne kadar bey, bey, boyle dovme cocukları dese de, Zalim birde karısına indirirdi sopayı Baygın Emine onun icin sesini cıkaramazdı kocasının karşısında

Pıynar sopasını yiyen cocukların cığlıkları arşa yukselirdi Komşulardan cocukların bağırışlarını soranlara ise Zalim, yaramazlık yaptı da biraz yepeşledim diyordu

Pıynar sopası korkusundan, Gambaz her acıktığında ağlar, fakat babasından dayak yeme korkusundan dolayı acıktım diyemezdi

Ana baba sevgisinden, Aile terbiyesinden ve okul eğitiminden mahrum kalan Gambaz, pıynar sopasıyla, başı boş ve ilgisiz buyumuştu bu yaşa kadar

Bu şartlarda yetişen Gambaz, tam da babasının adına layık, zalim bir cocuk olma yolundaydı artık

Gambazın kendine alabileceği tek model, kendisinden iki yaş buyuk de olsa, komşularının oğlu olan arkadaşı Cambazdı Cambaz ne yaparsa, aynısını o da yapardı Sanki Cambaz, Gambazın tabii oğretmeniydi

Cambaz ile Gambaz, tam salma birer aile cocuklarıydı İkisinin de aileden gelen koklu ne bir terbiyeleri, ne de eğitimleri vardı

Sanki tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş gibiydiler Nasıl ki uzum uzume baka baka kararır, Gambaz da aynen Cambazın benzeri olmuştu

Tabi bu durumları belki de kendilerinin sucu değildi Onların bu hale gelmelerine sebep olanlar ana ve babalarıydı

Cunku onları ana ve babaları bir defa olsun, bağırlarına basmamışlar, opmemişler, sevgi ve şefkat gostermemişlerdi Onların en tabii ihtiyaclarını bile bir gun olsun dikkate almamışlardı

Cambaz ile Gambazda Allah korkusu, insan ve hayvan sevgisi gibi hasletler oluşmamıştı Onlara kendilerine yapılmasını istemedikleri şeyleri başkalarına yapmamaları prensibi oğretilmemişti

Eğer bu cocuklara aileleri tarafından, canlılara karşı toleranslı olunması, kendilerine yapılan her turlu kotuluk ve hakareti nasıl hoş karşılamıyorlarsa, başkalarının da hoş karşılamayacağı anlatılmamıştı

Onlar, hayvanların da canlı olduğunu, onlara da iyi davranılması gerektiği hususunu oğrenmiş olsalardı, belki de acımasızca bu sığırlara işkence etmeyeceklerdi

Cambaz ile Gambazın aileleri, cocuklarıyla hic mi hic ilgilenmezler, sadece cocuklarının karınlarını yarı ac, yarı tok doyurmakla mukellef olduklarını sanıyorlardı Onlara Allah sevgisi, insan ve hayvan sevgisinin ne olduğunu oğretmek şoyle dursun, cocuklarıyla ilgilenmemekle, sanki onları cehalet icerisinde bırakmak gorevleriymiş gibi davranıyorlardı Onları okula da gondermedikleri gibi, terbiyeleriyle de hic mi hic ilgilenmiyorlardı

Cambaz ile Gambaz sanki salma cocuklardı İyi ve guzelden gayrı her şeyi biliyor ve yapıyorlardı Aile terbiyesinden mahrum olan Cambaz ile Gambaz da, bu durumu davranışlarıyla, adeta ispatlıyorlardı

Eğer sozlerin en guzellerinden biri olan, hayvanlara taşıyamayacakları kadar yuk yuklemeyiniz, onlara kotu davranmayınız sozunu Cambaz ile Gambaz aile yuvalarında oğrenmiş olsalardı, ağzı dili soylemeyen bu hayvanlara boyle işkence edemezlerdi

Cambaz ile Gambaz, gutmeye gittikleri sığırları, koylulerin ekin tarlalarında, bahce ve bostanlarında guduyorlardı Hayvanlar girdikleri bağ ve bahcelerdeki mahsulleri, yiyerek ve ezerek zarar verirken, kendileri de onlerine gelen ekin, kavun, karpuz, tutun ne varsa sopalarıyla bir taraftan tahrip ediyorlardı Sonra da hic kimse gormeden o yorelerden uzaklaşıyorlardı

Butun koyluler Cambaz ve Gambazdan bıkmış ve usanmışlardı Fakat başımıza bela almayalım diye herkes, şikayet etmekten veya bir şeyler soylemekten cekiniyordu

Mahsulleri zarar goren koyluler, Cambaz ile Gambaza, Allahından bulsun diye beddua ediyorlardı Cunku bir şey soyleseler, daha buyuk zararlar vereceklerinden korkuyorlardı

Cambaz ile Gambaz, zaman zaman adet olduğu uzere sığırlarına tuz yedirmek icin, evden cıkarken birer kese ince tuz alıp dağa goturuyorlardı

Dağlarda sığırlarına tuz yedirmek icin kayrak taşların uzerine tuzları serperek sığırlarını tuzluyorlardı

Tuzları yiyen sığırlar koşuşturarak yarış halinde ceşmelere veya sulu derelere gidiyorlar, susuzluklarını bol bol su icerek gideriyorlardı

Ama Cambaz ve Gambazın bu durum hic hoşlarına gitmiyordu Ne yapıp edip bu sığırlara suyu yasaklamak gerektiğini duşunduler

Hemen Cambaz ile Gambazın akıllarına şoyle bir plan geldi

Sığırlara tuzları yedirip yedirip suya goturmesek ne olur sanki diye konuşmaya başladılar Hemen bir plan yaptılar

Planları şoyleydi Bundan sonra sığırlara, tuzları yedirip su icmeye gondermeyeceklerdi Sığırları bundan sonra susuz bolgelere gutmeye gideceklerdi

Bu acımasız planlarını uygulamak icin iki arkadaş anlaştılar

Yine bir sabah birer kese dolusu ince tuzu torbalarına koydular, sığırlarını kattılar onlerine, yine dove sove, dağlara gutmeye gittiler

Planlarına gore sığırları otlatmaya gittikleri yerde ve yakınlarında su bulunmayacaktı Aksi taktirde sığırlardan bazıları gozden kaybolup su icmeye gidebilirdi Onun icin her turlu tedbiri aldılar

Sığırların onlerine kayrak taşlar koyarak, tuzları bol bol serptiler Sığırlar cok sevdikleri tuzları neşe icerisinde yalaya yalaya yediler

Biraz sonra sığırların susadıkları her hallerinden belli olmaya başladı Sığırlar sağa sola su bulmak icin gitmeye calıştılarsa da, Cambaz ile Gambaz, hemen onlerine gecip geri ceviriyorlardı İyice susayan sığırlar yayılmıyor, ha bire golgelerde yatıyorlardı

Derken akşam oldu Cambaz ile Gambaz, topladılar sığırlarını, tuttular koyun yolunu Sığırları susuz susuz ağıllara doldurdular

Bu durum boyle birkac gun devam etti Sığırlar ağıllarda susuzluktan barım barım bağrışıyor, ağızlarından kopukler akıyordu Hayvancıklar dağlarda susuzluktan yayılamıyor, akşamlara kadar ac susuz yatıyorlardı

Cambaz ile Gambazın ne anaları, nede babaları, hayvanların bu durumlarıyla ilgilenmiyor, cocuklarına bu meleşmelerin sebeplerini bile sormuyorlardı Onlar sadece sığırlarının, cocukları tarafından gudulup gelindiğini zannediyorlardı

Cambaz ile Gambaz, sığırların bu durumlarına bakarak neşeleniyor, guluyor ve oynuyorlardı

Anne ve babaları cocuklarıyla pek ilgilenmediklerinden onların ne yaptıklarını, sığırları nerelerde ve nasıl guttuklerini hic mi hic araştırmıyorlar ve ilgilenmiyorlardı İşte sahipsizlik buna derlerdi

Sığırların artık susuzluğa dayanacak gucleri kalmamış, zaman zaman bayılanlar oluyor, hatta olum derecesine gelenlere bile rastlanıyordu Butun bunlara rağmen Cambaz ile Gambazın insafa gelecekleri yoktu

Sığırlar bu işkence karşısında, burunlarını yere dikmiş halde kara kara duşunuyordu Cobanları ve aileleri hakkında beddua etmeye başladıkları her hallerinden belli oluyordu Zaman zaman hep bir ağızdan cılız da olsa avazları cıktığınca mooo mooo diye bağrışıyorlardı

Bu durumu goren Gambaz bir şeyler duşunmeye ve hatırlamaya calışıyordu Yaptıklarının yanlış olduğu konusunda kendisine hic kimse bir şey anlatmamıştı Bir ara komşuları olan Fadime ninelerinden duyduğu bir soz aklına geldi

Gambaz, Cambaza;

Bak Cambaz, Fadime nine bir zaman bana dedi ki, hayvanlar da Allahın kullarıdır ve onlar da Allahı tanır, dua ederlermiş Yaptıklarımız yanlış olmasın? Yoksa bizim sığırlar bize beddua mı ediyorlar boyle bağrışarak dedi

Cambaz;

Hayvanlar konuşamıyor ki beddua etsinler
Gambaz;

Hani diyorum sığırlar bağırıyor ya

Cambaz;

Boyle şeylerin olacağına inanmıyorum Biz bak ne guzel sığırları susuzluktan bağırtıp duruyoruz Eğleniyoruz, guluyoruz Hoş değil mi yani?

Gambaz;

Tamam tamam dedi

Cambaz ile Gambaz yine akşama doğru sığırlarını ac susuz toplayıp, toz duman icinde koye doğru giderken, Fadime nineleriyle karşılaştılar

Fadime nine, sığırların bitkin halini gorunce, sığırların ac ve susuz olduğunu hemen anladı

Cambaz ile Gambaz sığırların neden boyle bitkin olduğunu sordu Hemen ikisi de yaptıklarını saklamaya calıştılar ise de, dilleri dolaştı, şey şey diyerek, bir şeyler soylemeye calıştılar ama, Fadime nine sığırların ağızlarının kopuklerinden ve melemelerinden susuz olduklarını anladı

Fadime nine, Cambaz ile Gambaza;

Şoyle yanıma gelin bakayım cocuklar, size bir hikaye anlatacağım dedi

Fadime nine başladı anlatmaya

Bakın yavrularım eskiden sizin gibi iki coban varmış
Cambaz ile Gambaz ikisi birden;

Ee Fadime nine sonra dediler

Bunlar ne yapmışlar biliyor mu sunuz?

Nereden bilelim ki Fadime nine diye karşılık verdiler

Bakın, beni iyi dinleyin yavrularım Sizin gibi iki arkadaş guttukleri sığırları gunlerce, hatta aylarca susuz bırakmışlar

İkisi birden Eeeee! dediler

Fadime nine devam etti

Hayvancıklar aclık ve susuzluktan neredeyse olme durumuna gelmişler Hayvanların da bir canı, bir hissi var tabi Yani ic guduleri

Gorduğunuz gibi susayınca veya acıkınca suyun nerede olduğunu, yiyecek otların nerelerde bulunduğunu bildiklerinden, hangisine ihtiyac duyuyorlarsa hemen oralara gittiklerini goruyoruz Nede olsa onlar da canlı yaratıklar

Cambaz ile Gambaz merakla Fadime ninenin ne soyleyeceğini bir taraftan anlamaya calışıyorlar ama, diğer taraftan da hikayenin nasıl sonuclanacağını sabırsızlıkla bekliyorlardı

Eee sonra Fadime nine diye seslendiler

Bakın yavrularım bu yapılanlar karşısında sığırlar da, yorgun, bitkin ve cılız cıkan sesleriyle, cobanlarına şoyle beddua etmişler Allahım bize bu susuzluk ve dayak işkencesi yapan cobanlarımızı ve onlara engel olmayan ailelerini birer Duguk kuşu yap da, onlara ceşmeye vardıklarında suları irin, derelere vardıklarında ise suları kan akar goster ki, su icemesinler
Ancak onlar yağmur yağdığında ağac dallarında kalan sulardan ve sabah ciğinden icebilsinler diye beddua etmişler

Hani hepimiz biliriz, bahar aylarında duguk duguk diye oten kuşlar var ya, işte onlarmış o kotuluk yapan cobanlar

Cambaz ile Gambazın gozleri fal taşı gibi acılarak yine ikisi birden;

Eee Fadime nine, sonra ne olmuş o cobanlara, cabuk soyle bakalım dediler koro halinde

Fadime nine;

Allahda sığırların bu dualarını kabul edip, o cobanları aileleriyle birlikte Duguk kuşu yapıvermiş

İşte bundan sonra Duguk kuşlarının, o gun bu gundur ne derelere, nede ceşmelere indiğini goren yoktur

Fakat o duguk olan cobanlar oyle kinli ve oyle gaddarlarmış ki, kendilerinin o hale gelmesine sebep olan sığırlardan yine intikam almaya devam etmişler

Cambaz ile Gambaz ikisi birden;

Nasıl Fadime nine?

Sığırlardan bunun intikamını almak icin ikide bir duguk duguk keke tuu, duguk duguk keke tuu diye otup yukarıdan aşağı tukurerek, mikroplu tukurukleri icerisinde oluştuğu soylenen Boğelek adı verilen bir sinekle intikamlarını aldıkları soylenir yavrularım Siz siz olun hayvanlara boyle eziyet etmeyin

Biliyorsunuz bu sinekler sığırları ısırdığında, kuyruklarını havaya dikerek, var gucleriyle koşup golge ve serin yerlere sığınarak, bu sineklerden kurtulmaya calışırlar

İşte Duguk kuşları bundan boyle sularını icebilmek icin yağmurların yağmasını bekleyip, ağac ve ot yaprakları uzerinde biriken su zerrecikleriyle susuzluklarını gidermeye calıştığı soylenir durur

Ne demişler yavrularım ; Alma mazlumun ahını, cıkar aheste aheste

Bakın cocuklar sizlerin de yaptıkları aynen o cobanların ki gibi Eğer bu yaptığınız yanlışlıklardan vazgecmezseniz yarın sizde duguk kuşu olur, onlar gibi ceşme ve derelerden su icemez, omrunuz boyunca susuz yaşarsınız dedi

Gambaz hemen atılarak şoyle dedi

Ama Fadime nine bizim ana ve babalarımız bize hic boyle şeyler anlatmıyor ki Biz nereden bilelim yaptıklarımızın yanlış olduğunu

Bizi okula da gondermiyorlar Torbamıza ekmeğimizi koydular mı gorevlerini yapmış sayılıyorlar

Ben senin gecen gunu bana anlattıklarını Cambaza soyledim ama inanmadı bana

Cambaz utanarak;

Ama Gambaz, ben hayatımda hic boyle guzel şeyler ne duydum, nede dinledim Bir zaman Fadime ninem bana bazı şeyler anlattı ama, onları ben coktan unuttum Bunun dışında kimse bana yanlış nedir doğru nedir anlatmadı ki Ben yanlış olduğunu nereden bileyim Bilseydim hic bu sığırlara eziyet eder, tuz yedirip susuz bırakır mıydım hic

Cambaz ile Gambaz Fadime ninelerine şoyle soylediler

Bak Fadime nine Şu andan itibaren, sığırlarımızı ne doveceğiz, ne onlara soveceğiz, nede onları tuz yedirdikten sonra susuz bırakacağız Sana soz veriyoruz dediler

Fadime nine son olarak şoyle dedi

Evet yavrularım herkes hata yapabilir Ancak en guzel davranış, insan hatalarının farkına varınca, bunları hemen terk etmesidir İnşallah bu gunden itibaren bu hatalarınızı bir daha tekrarlamazsınız Siz insanları ve hayvanları sevdikce, sizi Allah da sever, onlarda sever dedi

Can kulağıyla Fadime nineyi dinleyen Cambaz ile Gambaz utanclarından adeta yer yarılsa icine girecek gibi oldular

Cambaz ile Gambaz o gunden itibaren diğer cobanlarla birlikte sabahları şarkılarla, turkulerle, buyuk bir neşe icinde sığırlarını gutmeye başladılar

Boylece doğruları oğrenip, yanlışlarından donen Cambaz ile Gambaz, bir daha hic kimseye ve hicbir hayvana zarar vermediler

Cambaz ile Gambaz, Fadime ninelerine kendilerini uyardığı ve yaptıkları zalimce davranışlardan uzaklaştırdığı icin durmadan hayır duada bulundular Yaptıklarından binbir kere pişman oldular

O gunden sonra arkadaşlarıyla ve hayvanlarla daima mutlu bir hayat yaşadılar

Cambaz ile Gambaz, her gordukleri ve konuştukları arkadaşlarına, Fadime ninelerinden duyduklarını anlatarak, yaptıklarından utanc duydukların hep uzulerek anlattılar

En buyuk erdemin de, yapılan yanlışlıkların farkına varıldığı andan itibaren, terk edilmesi olduğunu da boylece gostermiş oldular

İsmail SARICAY