iltasyazilim
FD Üye
Günlük plan nasıl hazırlanır
YAŞ GURUBU ÖZELLİKLERİ, ÇEVRESEL ŞARTLAR, GURUBUN DATA VE MAHARET DÜZEYİ GÖZ ÖNÜNDE TUTULARAK;
1 Kazanımlar ve kullanılacak kavramlar, açıklanmış gün ve haftalar gibi özel durumlar 1 derecede tesbit edilir Kullanılacak kazanımların, çoklu akıl kuramına uygun şekilde alınmasına itina gösterilmelidir Alınan bir kazanımın gün içinde her yerde ele alınması ile pekişme sağlanacağı unutulmamalıdır
2 Kazanımlara ulaşmada kullanılacak teknik ve yöntemler belirlenir
3 Öğrenme süreci için kaynaklar toplanır
4 Çocuğun ilgisini çekecek öğrenme uyarımına karar verilir (Etkinliğe nasıl başlanacak?)
5 Etkinlik geçişleri aralarında tamlık olmalıdır
6 Gün içindeki etkinliklerde Birbiri ile benzer, bedensel düşüncelerin yer aldığı bir konu bulunmalıdır Konu katiyen amaç olmamalıdır
Çocuk merkezli bir öğrenme süreci düzenlenmelidir Bir deney kullanılaaksa, mutlaka planlama yapılırken, her çocuğun bireysel olarak deneyi yapabileceği ortamlar hazırlanmalıdır
7 Çocuğun yaratıcılığını ortaya çıkaracak, benzersiz ürünler üretebileceği, katılımcı, girişken kişiliğini ön plana çıkaracak, tüm gelişim alanlarına yanıt verecek tarzda hazırlanıp hazırlanmadığı denetim edilmelidir
8 Aile katılımı, öğretmenin işini kolaylaştırır Ancak, mutlaka velinin ne amaçla, ne kadar zaman etkinliğe katılacağı veliye bildirilmeli, önceden tasarlama yapılmalı (veli katılımı planları yıl başında yapılır Bu plan doğrultusunda hareket edilir) gün boyu okulda kalmasına müsade verilmemelidir Bu nesil verilen tavizler sonucu velinin eğitime karışacağını, sizi eleştirecek bir şeyler bulabileceği hatırlanmalıdır
9 BİR JURNAL PLANDA, TÜM ETKİNLİKLERİN YER ALMASI ZORUNLULUĞU YOKTUR MESELA DRAMA VARSA, MÜZİK KULLANILIYORSA, AYRICA MÜZİK ETKİNLİĞİNE YER VERİLMESİ GEREKMEZ VEYA MATEMATİK ALINMIŞ İSE FEN YAPMA ZORUNLULUĞU YOKTUR YA DA HER GÜN FEN VE MATEMATİK, ALAN GEZİSİ, SERBEST ZAMAN, MÜZİK ETKİNLİĞİNE YER VERMEYEBİLİRSİNİZ BU ZAMANA, VERECEĞİNİZ KAZANIMA, ÇOCUKLARIN ILGI VE İHTİYAÇALRINA TARAFINDAN DEĞIŞIKLIK GÖSTERİR
10 BÖLGE GEZİSİ: Bölge gezisi, tahlil ve gözlemler söz konusu olduğu için fen içindeymiş gibi görünse de fen çalışmaları haricen bir etkinliktir Öğrenme ihtiyaçlarına yan olarak, lüzum duyulacak zamanlarda uygulanır
11 Faaliyet bitimini çocuk hissetmemeli, oysa çocuklar etkinliği değerlendirmelidir
12 Planlanarak uygulanan Etkinlikler günün sonunda mutlaka değerlendirilmelidir
alıntıdır *
YAŞ GURUBU ÖZELLİKLERİ, ÇEVRESEL ŞARTLAR, GURUBUN DATA VE MAHARET DÜZEYİ GÖZ ÖNÜNDE TUTULARAK;
1 Kazanımlar ve kullanılacak kavramlar, açıklanmış gün ve haftalar gibi özel durumlar 1 derecede tesbit edilir Kullanılacak kazanımların, çoklu akıl kuramına uygun şekilde alınmasına itina gösterilmelidir Alınan bir kazanımın gün içinde her yerde ele alınması ile pekişme sağlanacağı unutulmamalıdır
2 Kazanımlara ulaşmada kullanılacak teknik ve yöntemler belirlenir
3 Öğrenme süreci için kaynaklar toplanır
4 Çocuğun ilgisini çekecek öğrenme uyarımına karar verilir (Etkinliğe nasıl başlanacak?)
5 Etkinlik geçişleri aralarında tamlık olmalıdır
6 Gün içindeki etkinliklerde Birbiri ile benzer, bedensel düşüncelerin yer aldığı bir konu bulunmalıdır Konu katiyen amaç olmamalıdır
Çocuk merkezli bir öğrenme süreci düzenlenmelidir Bir deney kullanılaaksa, mutlaka planlama yapılırken, her çocuğun bireysel olarak deneyi yapabileceği ortamlar hazırlanmalıdır
7 Çocuğun yaratıcılığını ortaya çıkaracak, benzersiz ürünler üretebileceği, katılımcı, girişken kişiliğini ön plana çıkaracak, tüm gelişim alanlarına yanıt verecek tarzda hazırlanıp hazırlanmadığı denetim edilmelidir
8 Aile katılımı, öğretmenin işini kolaylaştırır Ancak, mutlaka velinin ne amaçla, ne kadar zaman etkinliğe katılacağı veliye bildirilmeli, önceden tasarlama yapılmalı (veli katılımı planları yıl başında yapılır Bu plan doğrultusunda hareket edilir) gün boyu okulda kalmasına müsade verilmemelidir Bu nesil verilen tavizler sonucu velinin eğitime karışacağını, sizi eleştirecek bir şeyler bulabileceği hatırlanmalıdır
9 BİR JURNAL PLANDA, TÜM ETKİNLİKLERİN YER ALMASI ZORUNLULUĞU YOKTUR MESELA DRAMA VARSA, MÜZİK KULLANILIYORSA, AYRICA MÜZİK ETKİNLİĞİNE YER VERİLMESİ GEREKMEZ VEYA MATEMATİK ALINMIŞ İSE FEN YAPMA ZORUNLULUĞU YOKTUR YA DA HER GÜN FEN VE MATEMATİK, ALAN GEZİSİ, SERBEST ZAMAN, MÜZİK ETKİNLİĞİNE YER VERMEYEBİLİRSİNİZ BU ZAMANA, VERECEĞİNİZ KAZANIMA, ÇOCUKLARIN ILGI VE İHTİYAÇALRINA TARAFINDAN DEĞIŞIKLIK GÖSTERİR
10 BÖLGE GEZİSİ: Bölge gezisi, tahlil ve gözlemler söz konusu olduğu için fen içindeymiş gibi görünse de fen çalışmaları haricen bir etkinliktir Öğrenme ihtiyaçlarına yan olarak, lüzum duyulacak zamanlarda uygulanır
11 Faaliyet bitimini çocuk hissetmemeli, oysa çocuklar etkinliği değerlendirmelidir
12 Planlanarak uygulanan Etkinlikler günün sonunda mutlaka değerlendirilmelidir
alıntıdır *