Forumda yenilikler devam etmektedir , çalışmalara devam ettiğimiz kısa süre içerisinde güzel bir görünüme sahip olduk daha iyisi için lütfen çalışmaların bitmesini bekleyiniz. Tıkla ve Git
x

Son konular

Oğretmenin Gorev Ve Sorumlulukları Nelerdir

Hoş geldin! Axi26 tarafından topluluğumuza katılmaya davet edildiniz. Kaydolmak için lütfen burayı tıklayın.
Oğretmenin Gorev Ve Sorumlulukları Nelerdir
0
269

ahmet0135

FD Üye
Etkileşim
79
F-D Coin
0
Oğretmenin Gorev Ve Sorumlulukları,
Oğretmenin Gorevleri,
Oğretmenin Sorumlulukları Nelerdir

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda belirtilen Milli Eğitim Bakanlığının yonetmeliklerine gore genel olarak oğretmenlerin gorevleri şunlardır;

Devlet memurları ve oğretmenler Turkiye Cumhuriyeti Anayasasına ve kanunlarına sadakatla bağlı kalmak ve milletin hizmetinde Turkiye Cumhuriyeti kanunlarını sadakatla uygulamak zorundadırlar Devlet memurları bu hususu Asli Devlet Memurluğunaatandıktan sonra en gec bir ay icinde kurumlarınca duzenlenecek merasimle yetkili amirlerin huzurunda yapacakları yeminle belirtirler ve ozluk dosyalarına konulacak Yemin Belgesini imzalayarak goreve başlarlar
imagesogretmeningorevvesorumluluklarinelerdir5b090c687ade5
Kendilerine verilen ve yetkili sayıldıkları dersleri okutmak, Okuttukları derslerle ilgili uygulama ve deneyleri yapmak, Serbest calışma saatlerinde oğrencileri gozetlemek, Ders dışında okulun eğitim, oğretim ve yonetim işlerine katılmak, Kanun, yonetmelik ve emirlerle tespit edilen odevleri yapmak, Oğrencilerin sorunlarıyla ilgilenmek Ayrıca oğretmenlerin oğrencilerini yetiştirme konusunda her fırsattan yararlanmaları, hizmet ruhu beslemeleri, odevden kacınmamaları, oğrencilerine iyi bir yardımcı ve kılavuz olmaları, eğitim işlerinde butun tutum ve davranışlarıyla ornek olmaları istenir

Oğretim gorevi sırasında oğretmenlerin, oğrencileri kişisel calışmalara yoneltmeleri, zumre oğretmenleriyle yakın bir işbirliği sağlamaları, oğrenci odevlerini ilgili yonetmeliğe gore inceledikten sonra geri vermeleri, sınav yonetmeliğine gore gorevlendirildikleri sınavlarda bulunmaları, oğrencilerinin başarılarını olcerek değerlendirmeleri, kanaat donemleri sonunda verilecek karne notları icin gerekli sozluyazılı yoklamaları yapmaları beklenir

Ders gorevi sonunda oğretmenlerin yapmaları gereken işler bitmezMesai saati bitiminden sonra oğretmenlerden yıllık ders dağıtım planlarını yapmaları, dersler icin hazırlık yapmaları bunun icin materyaller hazırlamaları, yaptıkları yazılı yoklamaları değerlendirmeleri, oğrenci davranışlarıyla ilgili gozlem formlarını değerlendirerek oğrencinin gelişimini izlemeleri, oğrencilerinin daha iyiye ulaşması icin ne gibi tedbirler alması gerektiğini inceleyip sorgulaması beklenir

Eğitim calışmaları sırasında oğretmenler, okul yonetiminin belirlediği gunlerde okul nobeti tutmakla, kendisine verilen eğitsel kulupleri kurarak calıştırmakla, oğretmenler kurulunun kararlarıyla kendisine verilen sınıfın eğitim işlerini duzenlemekle, Tebliğler Dergisi'ni okumakla yukumludurler Oğretmenler, oğretim, eğitim ve bilim odevinden başka bir odev alamazlar Kendi okullarından başka okullarda ek olarak bilim, oğretim ve eğitimle ilgili bir işte calışacak olan oğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığı'ndan izin almaları şarttır

Oğretmenler, once okul mudurlerinin, sonra Milli Eğitim Mudurluğu'nun İller Kanunu'na gore mahalli mulkiye amirinin, Milli Eğitim Bakanlığı mufettişlerinin denetimine bağlıdır İlkoğretim oğretmenlerinin nakil ve tayini il idaresince; lise oğretmenlerininki ise bakanlıkca yapılır Oğretmenler, okullar saymanlığından maaş alırlar ve Emekli Sandığı'na bağlıdırlar