Forumda yenilikler devam etmektedir , çalışmalara devam ettiğimiz kısa süre içerisinde güzel bir görünüme sahip olduk daha iyisi için lütfen çalışmaların bitmesini bekleyiniz. Tıkla ve Git
x

Ekrem İmamoğlu'ndan Korkutan Deprem Açıklaması

Ekrem İmamoğlu'ndan Korkutan Deprem Açıklaması
0
40

tekin

FD Üye
Etkileşim
0
F-D Coin
90
ekrem-imamoglu-istanbul-daki-her-3-bir-binadan-1-i-depreme-dayaniksiz-1629205367.jpg

17 Ağustos 1999 zelzelesinin 22. yıl dönümünde gerçekleştirilen KİPTAŞ Loca Mahal Anahtar Teslim Merasimi'ne katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, Türkiye'nin sarsıntı gerçeğiyle ilgili bir açıklama yaptı. İmamoğlu'nun durum değerlendirmesi niteliğindeki açıklamaları, İstanbul'un büyük bir sarsıntıya hiç lakin hiç hazır olmadığını gözler önüne seriyor.

Birkaç saat evvel sizlerle paylaştığımız öbür bir içeriğimizde, Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür'ün İstanbul ile ilgili epeyce karamsar sarsıntı açıklamasından bahsetmiştik. Aslına bakacak olursak Ekrem İmamoğlu tarafından yapılan açıklamalar da genel olarak Naci Görür'ün yaptığı açıklamalara benziyor. Görünen o ki sarsıntı büyük bir süratle geliyor ve Türkiye, ne yazık ki bu sarsıntısı sadece bekliyor...

Ekrem İmamoğlu'nun mümkün İstanbul zelzelesiyle ilgili görüşleri şöyle

83ed649f6cddd376395b2a11f1574a5182b94e7d.jpeg

17 Ağustos'u bütün arkadaşlarım burada andılar, elbette ben de anıyorum. Anıyorum derken o günü hüzünle ve büyük bir tasa ile hatırlıyorum. Birçoğumuz şahit olmuşuzdur o güne. Ben de hem burada İstanbul'da bu sürece derin bir biçimde şahit olmuş bir İstanbul yaşayanı olarak hem de zelzele bölgesinde vakit geçirerek oradaki insanların acılarına, oradaki insanların o problemli anlarına da şahitlik etmiş birisi olarak bugün kederimi lisana getiriyorum.

İstanbul'da biz bina tespit çalışmalarını başlattık. Yapılan varsayım çalışmasında İstanbul'da 50 bin civarında bina, konut demiyorum. 50 bin bina ağır ve çok ağır hasar alacak bina olarak 2018 raporunda büyükşehir belediyesinin yaptığı çalışmada yayınlanmıştı. Fakat bir buçuk yıldır yaptığımız tespitle, bina tespit çalışmalarıyla, yenilediğimiz çalışmalarla şunu görüyoruz. İstanbul'da her üç binadan biri ne yazık ki sarsıntıya dayanıksız.

"Ağır hasar alacak bina sayısı, 130 bin civarında"

8d2179ab23b228af32219e803c6c2b9882929364.jpeg

Bakın tekrar söylüyorum. Her üç binadan biri ne yazık ki, zelzeleye dayanıksız. Yalnızca yirmi iki binadan, yirmi iki ilçeden yola çıktığımızda az evvel söylediğim, 2018'deki raporda bütün İstanbul için 50 bin bina diye tanım edilen çok ağır ve ağır hasarlı olması ihtimali biçiminde tanımlanan sayı yalnızca 22 ilçede 83 bin bina sayısına ulaşıyor. Elde ettiğimiz bilgiler ne yazık ki 2018'e nazaran daha fazla olduğu ortaya çıkıyor. Bu aslında çok ağır ya da ağır hasarlı diye tanımlayacağımız bina sayısının 130 binlere ulaşacağını kestirim ediyoruz.

Bu çok ağır bir fatura. Yalnızca 22 ilçede örneğin 131 bin bina bakın bu birebir vakitte yüz binlerce konut manasına geliyor. Acil bir biçimde bu problemin sarsıntı probleminin İstanbul'un ve Türkiye'nin birinci sıkıntısı haline gelmesini biz istiyoruz. Sivil toplum kuruluşlarını hatta ve hatta değerli ve çok kıymetli bir modülü olan özel dalı de bu sürecin içinde güzel tanımlamazsak buna tahlil olma bahtımız mümkün gözükmüyor.

Biz bu işte ortak hareket etmek zorundayız ve bu işle ilgili bakanlık, büyükşehir belediyesi ilçe belediyesi de yetmiyor, bütün yapıları içine katan bir merkezde bu süreci toplamalı bir seferberlik ilan etmeli ve herkesin elini taşın altına koymasını sağlamalıyız.