Forumda yenilikler devam etmektedir , çalışmalara devam ettiğimiz kısa süre içerisinde güzel bir görünüme sahip olduk daha iyisi için lütfen çalışmaların bitmesini bekleyiniz. Tıkla ve Git
x

Faruk Bildirici'den Özlem Gürses Eleştirisi: 'TV Habercisi Parti Organizasyonunda Sunuculuk Yapabilir mi?'

Hoş geldin! technicall tarafından topluluğumuza katılmaya davet edildiniz. Kaydolmak için lütfen burayı tıklayın.
Faruk Bildirici'den Özlem Gürses Eleştirisi: 'TV Habercisi Parti Organizasyonunda Sunuculuk Yapabilir mi?'

elektronikci

FD Üye
Etkileşim
2
F-D Coin
64
s-0f71f98e897bd17368fc3dc496c9f79894b65669.jpg

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, Habertürk haber sunucusu Hasret Gürses'in DEVA Partisi'nin programını sunmasını eleştirdi.

Faruk Bildirici'nin yazısının ilgili kısımları şöyle:

'Halk TV’nin ekran yüzlerinden biri olan Hasret Gürses, DEVA Partisi’nin düzenlediği “Deva Bayan Zirvesi”nde sunucuydu. Programı açarken yaptığı konuşmadan bir kısmı Karşıt sitesi “ifadeleri dikkat çekti” diye paylaştı. Hasret Gürses, DEVA partiliymiş üzere konuşmuştu:

'Bugün 20 başka vilayetten bayanlarımız da bize toplu olarak katılıyorlar. 81 vilayetten de salonumuzu dolduranlar var. Bu ortada DEVA ile hiçbir ilgisi olmayan, yani gönüllümüz değil, üyemiz değil, teşkilat içerisinde çalışmıyor lakin linkimizi, formumuzu doldurmuş bugün burada olmayı isteyen zaten gelen konuklarımız de var. Onlara da 'Hoş geldiniz' demek istiyorum.'

Aykırı haber sitesinin “partili gibi” konuştuğuna dikkat çeken paylaşımının akabinde Hasret Gürses de yeniden toplumsal medyadan karşılık verdi:

'Sevgili Ters, geçen hafta da CHP Genel Merkezinde bayan kongresini sundum, birebir sözlerle, ben sahnedeki mesken sahibiyim. Lakin doğal ‘tetikçilik’ öbür ‘gazetecilik’ başka

Geçen ay da SES Bayan Derneği’nin bayan tepesini sunmuştum, ondan evvel GÜZEL Parti'nin bayanları ile bir ortaya gelmiştim. Bayan sorununda tahlil üreten herkesle istekli olarak beraberim, hiçbir partinin üyesi değilim, sizin üzere muhakkak odaklardan da fonlanmıyorum.''

'Partilerle özdeşleşme görüntüsü'

'Bir medya kuruluşu ile bağı kalmamış, habercilik yapmayanların, program sunmayanların açılışlarda, konferanslarda sunuculuk yapmasında bir sorun yok. Zira çıkar çatışması doğuracak bir bağlantı kalmamış oluyor. Örneğin Tuluhan Tekelioğlu, altı muhalefet partisinin mutabakat metni imza merasiminde sunuculuk yaptı lakin bir müddettir bir medya kuruluşunda çalışmıyor; yalnızca belgeseller hazırlıyor.

Özlem Gürses ise Halk TV’de tartışma programı yönetiyor ve hafta sonları da ana haberi sunuyor. Katıldığı tertipleri düzenleyen siyasi partiler, sunduğu tartışma ve haber programlarının öznesi, kaynağı durumunda. Ortada maddi münasebet olmasa da çıkar çatışması doğması kaçınılmaz.

Üstelik Hasret Gürses’in sunduğu parti tertiplerinde ortaya ara koymadan o partinin üyesiymiş üzere konuşması siyasi parti ile özdeşleştiği imgesi veriyor. “Gönüllümüz”, “üyemiz” sözcüklerini sarfeden Hasret Gürses, bayan hakları savunuculuğunun ötesine geçen bir algı yaratıyor. '

858,282Konular
978,269Mesajlar
26,357Kullanıcılar
Üst Alt