Forumda yenilikler devam etmektedir , çalışmalara devam ettiğimiz kısa süre içerisinde güzel bir görünüme sahip olduk daha iyisi için lütfen çalışmaların bitmesini bekleyiniz. Tıkla ve Git
x

Son konular

Hz.nuh'un duası

Hoş geldin! Axi26 tarafından topluluğumuza katılmaya davet edildiniz. Kaydolmak için lütfen burayı tıklayın.
Hz.nuh'un duası
0
134

iltasyazilim

FD Üye
Etkileşim
16
F-D Coin
53
Hznuh'un duası Hznuh'un duaları

Kuran'da, yıllar her tarafında, misal bir kararlılıkla kavmini tevhid dinine çağıran Hz Nuh'un sabrından övgü ile bahsedilir Hz Nuh kendisine ve yandaki müminlere düşmanlık gösteren kavmine karşı kararlılıkla çaba etmiştir Hz Nuh'un içinde bulunduğu her türlü durumda Allah'a yönelmesi, O'nun yardımını umarak samimi olarak dua etmesi ise müminler için büyük bir örnektir Hz Nuh içinde bulunduğu durumu Allah'a söylemişve şöyle dua etmiştir:

Sonunda Rabbine dua etti: Gerçekten ben, yenik düşmüşdurumdayım Bundan Böyle Sen (bu kafir toplumdan) intikam al(Kamer Suresi, 10)

Başka bir surede Hz Nuh'un Allah'a duası şu şekilde haber verilir:

Nuh: Rabbim, yeryüzünde kafirlerden yurt edinen hiç kimseyi bırakmadedi Çünkü Sen onları bırakacak olursan, Senin kullarını şaşırtıpsaptırırlar ve onlar, kötülükte sınırı aşan (facir'den) kafirden başkasını doğurmazlar Rabbim, beni, annemi, babamı, mü'min olarak evime gireni, iman eden erkekleri ve iman eden kadınları bağışla Zalimlere yıkımdan başkasını arttırma(Nuh Suresi, 2628)

Allah, Hz Nuh'un bu duasını kabul etmişve ileride kopacak olan Tufan'a hazırlık yapmasını emretmiştir Hz Nuh yakında herhangi bir deniz veya göl olmamasına karşın Allah'ın emri üstüne büyük bir gemi yapmaya başlamıştır Geminin yapımı sırasında kavmi ise kendisi ile alay etmeye devam etmiştir Bu durum Kuran'da şöyle haber verilir:

Gemiyi yapıyordu Kavminin ileri gelenleri kendisine her uğradığında O'nunla alay ediyordu O: Eğer bizimle alay ederseniz, alay ettiğiniz gibi biz de sizlerle alay edeceğizdedi (Hud Suresi, 38)

Oysa Hz Nuh kavminin bütün baskısına rağmen, Allah'ın emri gereği gemiyi hazırlamaktadır Ve sonunda Allah'ın vaadi gelir ve tufan patlak verir:

Biz de 'bardaktan boşanırcasına akan' bir su ile göğün kapılarını açtık Yeri de 'coşkun kaynaklar' halinde fışkırttık Derken su, takdir edilmişbir işe karşısında (hükmümüzü yerine getirmek üzere) birleşti Ve onu da tahtalar ve çiviler(le inşa edilmişgemi) üstünde taşıdık (Kamer Suresi, 1113)

Tufan sırasında boğulanlardan birisi de Hz Nuh ’un oğludur Hz Nuh tufandan önce oğlunu gemiye çağırır fakat oğlu babasının bu çağrısını kabul etmez (Hud Suresi, 43) Kuran ’da Hz Nuh ’un, oğlunun ölümü üstüne Allah ’a şu şekilde seslendiği haber verilmektedir:

Nuh Rabbine seslendi: Dedi oysa: “Rabbim, kuşkusuz benim oğlum ailemdendir ve Senin va ’din de açıkçası haktır Sen hakimler hakimisin Dedi fakat: “Ey Nuh, muhakkak o senin ailenden değildir Çünkü o, salih olmayan bir meslek(yapmıştır) Öyleyse hakkında bilgin olmayan şeyi benden isteme Sahiden ben, cahillerden olmayasın diye sana öğüt veriyorum (Hud Suresi, 4546)

Hz Nuh kavminin helak edilmesi için dua ederken “mümin olarak evine girenlerin korunmasını istemiştir Fakat Nuh ’un oğlu iman etmemiştir Kuran ’da Hz Nuh ’un Allah ’a kendisini affetmesi için şöyle dua ettiği bildirilir:

Dedi ancak: Rabbim, bilgim olmayan şeyi Senden istemekten Sana sığınırım Ve eğer beni bağışlamaz ve beni esirgemezsen, hüsrana uğrayanlardan olurum(Hud Suresi, 47) *