Forumda yenilikler devam etmektedir , çalışmalara devam ettiğimiz kısa süre içerisinde güzel bir görünüme sahip olduk daha iyisi için lütfen çalışmaların bitmesini bekleyiniz. Tıkla ve Git
x

Son konular

Icloud nasıl boşaltılır?

Hoş geldin! Axi26 tarafından topluluğumuza katılmaya davet edildiniz. Kaydolmak için lütfen burayı tıklayın.
Icloud nasıl boşaltılır?
0
111

ahmet0135

FD Üye
Etkileşim
79
F-D Coin
0
İOS işletim sistemli cihazlarda kullanılan depolama alanı olan iCloud, zamanla yüklenen dosyalar nedeniyle dolar. Bu durumda yeni fotoğrafların, videoların ya da diğer dosyaların yedeklenmesi mümkün olmayacaktır. Böyle bir durumda sıkıntı yaşamamak için iCloud içindekilerin boşaltılması gerekmektedir. Bu yazımızda iCloud nasıl boşaltılır sorusuna cevap vereceğiz.

İCLOUD HAFIZASI NE KADAR SÜREDE DOLAR?
İCloud, Apple kullanıcılarına sunulan ve kullanıcıların fotoğraflarını, videolarını ve önemli dosyalarını sakladığı depolama alanıdır. Bulut temelli olan bu depolama uygulaması, 5 GB’lık kısmıyla ücretsiz olarak sunulmaktadır. Depolamanın daha fazlalık kısmı için kullanıcılar ücret ödemek zorundadır. 5 GB’lık sınır, birçok kullanıcı için oldukça az bir depolama alanı oluşturmaktadır. Özellikle fotoğraf ve video saklamayı çok seven kişiler için bu miktar asla yeterli olmayacaktır. Bu nedenle iCloud içinin belirli aralıklarla boşaltılması gerekmektedir.

İCLOUD NASIL BOŞALTILIR?
İCloud hafızasını boşaltmak için kullanılabilecek birden fazla yöntem bulunmaktadır. iCloud boşaltma yöntemleri şu şekilde sıralanabilir;

Dosyaları yedekleyerek silmek
Doküman ve verileri silmek
Yedeklenecek verileri belirlemek
Diğer cihazları kontrol etmek
Daha fazla alan satın almak

DOSYALARI YEDEKLEYEREK İCLOUD NASIL BOŞALTILIR?
İCloud uygulamasını en fazla dolduran şey, fotoğraflardır. Depolama alanının adeta düşmanı olan fotoğraflar, kaliteli ve yüksek boyutlu olmaları nedeniyle çok fazla alan kaplarlar. iCloud temizlemenin en kolay yolu, fotoğrafları silmektir. Bu işlem sırasında fotoğrafların kaybolmaması için öncelikle yedekleme işlemi gerçekleştirilir. Seçilen fotoğraflar başka bir cihaza yedeklendikten sonra iCloud üzerinden kaldırılabilir.

DOKÜMAN VE VERİLERİ SİLEREK İCLOUD NASIL BOŞALTILIR?
İCloud alanının fazla kısmını dokümanlar kaplıyor ise boşaltmak için bazı adımların izlenmesi gerekir. iCloud doküman temizleme işlemi şu şekilde yapılır;

Birinci Adım
iCloud – saklama alanı ve yedekleme – alanı yönet adımları izlenir

İkinci Adım
Belgeler ve veriler yazan kısma gelinir ve bir uygulama seçilir

Üçüncü Adım
Uygulama seçildikten sonra sağ üst kısımda yer alan ‘düzenle’ kısmına basılarak istenilen dokümanlar kaldırılabilir

Dördüncü Adım
İCloud üzerinden yeterli boş alan sağlanana kadar bu işlem tekrarlanır

YEDEKLENECEK VERİLERİ BELİRLEMEK İLE İCLOUD NASIL BOŞALTILIR?
Telefona gelen her veri, otomatik olarak iCloud üzerinde yedeklenmektedir. Bu nedenle iCloud hafızası kısa sürede dolacaktır. Sorun yaşamamak için yedeklenecek verileri belirlemek akıllıca olacaktır. İCloud yedeklenecek verileri belirleme işlemi şu şekilde yapılır;

Birinci Adım
Ayarlar – iCloud – saklama alanı ve yedekleme – alanı yönet adımları izlenir

İkinci Adım
Yedeklemenin yapılacağı cihaz seçilir. Burada cihaz ismini seçmek önemlidir

Üçüncü Adım
Tüm uygulamaları göster seçeneği belirlenerek uygulamalar açılır. Buradan yedeklenmesi istenmeyen dosyalar pasif hale getirilebilir

DİĞER CİHAZLARI KONTROL EDEREK İCLOUD NASIL BOŞALTILIR?
Aynı APP Store mağazasını kullanan tüm cihazlarda yedekleme işlemi aynı iCloud üzerinden yapılmaktadır. Bu nedenle iCloud hafıza dolma süresi daha da kısalacaktır. İCloud boşaltma işlemi için öncelikle bu depolamayı kullanan tüm cihazların kontrol edilmesi gerekmektedir. Cihazlarda gereksiz olan tüm dosyaların temizlenmesi ile iCloud boşaltma işlemi gerçekleştirilmiş olacaktır.

DAHA FAZLA ALAN SATIN ALMA NASIL YAPILIR?
İCloud depolama alanını boşaltmak yerine daha fazla alan satın almak da düşünülebilir. iCloud uygulaması kullanıcılara ücretsiz 5 GB hafıza sunmaktadır. Bu hafızanın üzerindeki tüm kullanımlar için ücret ödemek gerekir. iCloud hafıza artırma kullanıcının talebi doğrultusunda gerçekleştirilecektir. Kullanıcı isteğine göre 10 GB – 20 GB – 50 GB seçeneklerinden birisini belirleyerek iCloud depolama alanını artırma hakkına sahiptir. Bu alanların her biri için farklı ücretler belirlenmiştir. Satın alınan GB alanı her yıl otomatik olarak güncellenecektir.