Forumda yenilikler devam etmektedir , çalışmalara devam ettiğimiz kısa süre içerisinde güzel bir görünüme sahip olduk daha iyisi için lütfen çalışmaların bitmesini bekleyiniz. Tıkla ve Git
x

Son konular

Makbul ve mekruh isimler

Hoş geldin! coni valkır tarafından topluluğumuza katılmaya davet edildiniz. Kaydolmak için lütfen burayı tıklayın.
Makbul ve mekruh isimler
0
123

ahmet0135

FD Üye
Etkileşim
79
F-D Coin
0
112 Ebu'dDerda (radıyallahu anh) anlatıyor: ResUlullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdu ki: Sizler kıyamet gunu isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle cağırılacaksınız oyleyse isimlerinizi guzel yapın

Ebu Davud, Edeb 69, (4948)

113 İbnu Omer (radıyallahu anh) anlatıyor: ResUlullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: Allah'ın en ziyade sevdiği isimler Amdullah ve Abdurrahman'dır

Muslim, Adab, 2, (2132); Ebu Davud Edeb 69, (4949); Tirmizi, Edeb 64, (2835)

114 Ebu Vehb elCuşemi (radıyallahu anh) anlatıyor: ResUlullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: Peygamberlerin isimleriyle isimlenin Allah'ın cok sevdiği isimler Abdullah, Abdurrahman'dır En sadık olanları da Haris ve Hemmam isimleridir En cirkinleri de Harb ve Murre isimleridir

Ebu Davud, Edeb 69, (4950) Metin Ebu Davud'a aittir, Nesai'de muhtasar olarak kaydedilmiştir (Hayl 3 (6, 218, 219))

115 Ebu Hureyre (radıyallahu anh) anlatıyor: ResUlullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: Allah katında en duşuk (ahna') isim Meliku'lemlak (mulklerin maliki) ismidir Allah'tan başka Malik yoktur

Sufyan merhum dedi ki: Şahan Şah bunun orneğidir

Ahmed İbnu Hanbel merhUm dedi ki: Ebu Amr merhum'a, ahna'ne demek diye sordum, bana en duşukdiye cevap verdi

Buhari, Edeb 114; Muslim, Edeb 20, (2143); Ebu Davud, Edeb 70, (4961); Tirmizi Edeb 65, (2839)

116 Muslim'in bir diğer rivayetinde şoyle buyrulmuştur: Kıyamet gunu, Allah'ın en ziyade kızacağı en kotu kimse, adı Meliku'lemlak (Şehinşah) olan kimsedir Allah'tan başka Malik yoktur

(Adab 21)

117 Hz Cabir (radıyallahu anh) anlatıyor: Hz Peygamber (aleyhissalatu vesselam) Ya'la, Bereket, Eflah, Yesar, Nafi ve benzeri isimlerin kullanılmasını yasaklamayı arzu etmişti Sonra onun bu mevzuda sukut ettiğini gordum Sonra da yasaklamadan vefat etti

Bu hadisi Muslim, Adab 13, (2138); ve Ebu Davud, Edeb, 70, (4960) rivayet ettiler Hadisin metni Muslim'e aittir

Ebu Davud'un rivayetinde şu ziyade mevcuttur: Zira kişi Bereket burada mı?diye sorar da hayır yok!diye cevap verirler

118 Hz Omer (radıyallahu anh)'in azadlı kolesi Eslem anlatıyor: Hz Omer (radıyallahu anh), bir oğlunu Ebu İsa kunyesini kullandığı icin dovdu Ote yandan Muğire İbnu Şu'be (radıyallahu anh), Ebu İsa kunyesini kullanıyordu Hz Omer (radıyallahu anh) ona Ebu Abdillah kunyesini kullanman sana yetmez mi?dedi Muğire: Bana Ebu İsa kunyesini takan Hz Peygamber (aleyhissalatu vesselam)'dircevabını verince, Hz Omer: Hz Peygamber (aleyhissalatu vesselam)'in gecmiş gelecek butun gunahları affedilmiştir Biz ise bundan boyle sıkıntıdayızdedi Olunceye kadar Muğire'yi Ebu Abdillahdiye kunyeledi

Ebu Davud, Edeb 72, (4963)

119 Yahya İbnu Sa'id (radıyallahu anh) anlatıyor: Hz Peygamber (aleyhissalatu vesselam) bol sutlu bir deve hakkında: Bunu kim sağacak?diye sordu Bir adam ayağa kalkmıştı ki Hz Peygamber (aleyhissalatu vesselam) İsmin ne?dedi Adam: Murre (acı)!deyince, ona: Otur!dedi Hz Peygamber (aleyhissalatu vesselam) tekrar Bunu kim sağıverecek?diye sordu Bir başkası ayağa kalktı, ben sağacağım diyecekti Hz Peygamber (aleyhissalatu vesselam) ona da: ismin nedir?diye sordu Adam: Harb!diye cevap verdi Ona da Oturdedi

ResUlullah (aleyhissalatu vesselam): Bu deveyi kim bize sağıverecek?diye sormaya devam etti Bir adam daha kalktı Ona da ismini sordu Ya'iş (yaşıyor!)cevabını alınca ona: Sen sağdiyerek musaade etti

Muvatta, İsti'zan 24 (2, 973)

HZ PEYGAMBER (SAS)'İN İSİM KOYDUĞU KİMSELER

120 Sehl İbnu Sa'd esSaidi (radıyallahu anh) buyurdu ki: Hz Peygamber (aleyhissalatu vesselam) Fatıma (radıyallahu anha) annemizin evine uğramıştı Hz Ali (radıyallahu anh)'yi evde bulamayınca: Amca oğlun nerede?diye sordu Fatıma (radıyallahu anha): Aramızda bir şekerlenme oldu Bunun uzerine bana kızdı ve cekip gittidedi ResUlullah (aleyhissalatu vesselam) birine: Hele bir arayıver nereye gitmişdiye emretti Mescidde yatıyor!diye haber verince, ResUlullah (aleyhissalatu vesselam), 'Kalk ey Ebu Turab, kalk ey Ebu Turab (yani Toprak babası) diye seslendi

Sehl der ki: Hz Ali (radıyallahu anh)'nin en cok sevdiği ismi bu isimdi

Buhari, Salat 58, Fedaili'l, Ashab 9, Edeb 113, İsti'zan 40; Muslim, Fedailu'sSahabe 38, (2409)

121 Esma Bintu Ebi Bekr (radıyallahu anhuma) anlatıyor Mekke'de Abdullah İbnu Zubeyr (radıyallahu anh)'e hamile kalmıştım Doğum yaklaşmıştı ki, Mekke'yi terkettim ve Medine'ye geldim, Kuba'ya indim Abdullah'ı orada dunyaya getirdim Doğunca, bebeği alıp ResUlullah (aleyhissalatu vesselam)'a goturdum, kucağına bıraktım ResUlullah (aleyhissalatu vesselam) bir hurma istedi, ağzında ciğneyerek ezdikten sonra, tukruğunden cocuğun ağzına bıraktı Abdullah'ın midesine ilk inen şey ResUlullah (aleyhissalatu vesselam)'ın mubarek tukrukleri idi Sonra (yumuşattığı o) hurma ile cocuğun damağını oğdu, hakkında bereketle dua etti ve Abdullah ismini verdi Musluman aileden ilk doğan cocuk bu idi (Medine'de butun Muslumanlar) onun doğumuna cok sevindiler Cunku Yahudiler size sihir yaptılar, asla doğum yapamayacaksınızdiye bir şayia cıkarılmıştı

Buhari, Menakibu'lEnsar 45, Akika 1, Muslim, Adab 26, (2146)

122 Ebu MUsa (radıyallahu anh) anlatıyor: Bir oğlum doğmuştu Hemen ResUlullah (aleyhissalatu vesselam)'a getirdim İbrahim ismini verip bir hurma ile tahnikde bulundu Sonra da Mubarek olsundiye dua buyurdu ve cocuğu bana geri verdi Bu cocuk, Ebu Musa'nın en buyuk evladı idi

Buhari, Akika 1; Muslim, Adab 24, (2145)

123 Hz Enes (radıyallahu anh) anlatıyor: Abdullah İbnu Ebi Talha'yı doğduğu zaman ResUlullah (aleyhissalatu vesselam)'a goturdum Bebek bir bez icerisinde idi Vardığımızda ResUlullah (aleyhissalatu vesselam) devesine katran suruyordu Beraberinde hurma da getirdin mi?diye sordu Evetdedim ve birkac tane hurma verdim Onları ağzında ciğnedi, sonra cocuğun ağzını actı Ağzına tukruğu puskurttu Bebek, yalamaya başladı Bunun uzerine ResUlullah (aleyhissalatu vesselam) Ensar'ın hurma sevgisine bakın (doğar doğmaz başlıyor)diye latife etti ve cocuğu Abdullah diye isimledi

Buhari, Cenaiz 42, Akika 1; Muslim, Adab 22, (2144); Ebu Davud, Edeb 69, (4951) Hadisin metni; Muslim'deki metindir

124 Hz Aişe (radıyallahu anha): Ey Allah'ın RasUlu, dedim, arkadaşlarımdan her birisinin bir kunyesi var, (benim yok) Dedi ki: Oğlum Abdullah İbnu Zubeyr ile kunyelenAişe, Ummu Abdillah (Abdullah'ın annesi)diye kunye almıştı

Ebu Davud, Edeb 78, (4970)

Rezin merhum: Teyze anne gibidirilavesini kaydetmiştir